Yeni Sahiplenen Köpek Nasıl Alıştırılır?

Yeni sahiplenen köpek nasıl alıştırılır sorusunu en çok ilk defa köpek sahiplenecek kişiler merak eder. Bu konu aynı zamanda en hassas konulardan biridir. Köpekler nasıl yetiştirilirse büyüdükleri zamanda ona göre davranacakları için küçüklükten iyi eğitim verilmesi gerekir. Eğitim alabilmek için de yeni sahiplerine çok çabuk alışmalıdır. Böylece psikolojik anlamda da çok sağlıklı yetişir.

Yeni Sahiplenen Köpek Eve Nasıl Alıştırılır?

Yeni sahiplenen köpek nasıl alıştırılır konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Yeni sahiplenen köpeklerin eve alışma süreci biraz daha zor olabilir. Özellikle yavru köpekler için alışmak biraz daha sıkıntılıdır. Kardeşlerinden ve annesinden yeni ayrılmış olan bir köpeğin gittiği eve alışması uzun sürebilmektedir. Köpekler bu dönemde bir anda yalnızlık duygusuna sürüklenebilirler. Köpeklerin yalnız olmadığını hissettirebilmek için sahiplerine de oldukça büyük görevler düşer. Köpeğin karakteristik özelliğini belirleyen en büyük süreç eve yeni alışma sürecidir. İlk olarak köpeğin cinsine göre bir ortam hazırlamak gerekir. Köpeğin yatacağı yer, su içeceği kap, yemek yiyeceği kap, yemeği yiyeceği yer, tuvalet ihtiyacını karşılayacağı alan, köpekle vakit geçirilecek alanlar belirlenmelidir ve hazır olmalıdır. 

Köpeği eve alıştırabilmek için ilk olarak onun davranışlarını incelemek gerekir. Örneğin köpek, sahibinin yanından ayrıldığı zaman tepki vermeye ya da ağlamaya başladıysa korkup bir yere saklanma gibi davranışlar sergileyebilir. Bunun değerlendirmesini yapmak önemlidir. Köpek, tuvaletini tutma aşamasına gelene kadar ve tuvalet eğitimini alana kadar evde tuvaletini nerede yapılacağının öğretilmesi önemlidir. Bu süreç köpeğin alışması için zor olan bir süreçtir. Çünkü hem yeni evine alışmaya çalışmakta hem de tuvalet eğitimini almaya çalışmaktadır. Köpeğin eve alışabilmesi ve yalnızlık hissine kapılmaması için sahibiyle bol bol vakit geçirmesi bu dönemde çok önemlidir. Böylece kendini daha güvende hisseder ve bulunduğu ortama daha çabuk alışır. Köpekten ayrı kalındığı bir durum varsa sahibinin kokusunun sindiği bir kıyafet köpeğin yaşam alanına yerleştirilebilir. Bu şekilde kendini daha güvende ve huzurlu hissedecektir. Köpeğin karakteri alışma sürecini etkileyen durumlardan birisidir.

Yeni Sahiplenen Köpeğin Evdeki İlk Günü

Yeni sahiplenen köpek nasıl alıştırılır sorusunda ilk gün çok önemlidir. Köpek eve geldikten çok kısa süre sonra tasma takılarak dışarıda gezdirilmelidir. Böylece dışarıya çıkacağını anlar ve daha az korkar. Köpek ev içinde de gezdirilmeli ve her oda gösterilmelidir. Aile bireyleriyle de bir süre vakit geçirerek onları tanımalıdır. Köpek eve ilk defa geldiği zaman heyecanlı olacağı için fazla hareket edebilir. Bu durumda evde bazı kazalar görülebilir. Kazalar oluşursa köpeğe kızmamak ve onu korkutmamak önemlidir. Bu şekilde kendini daha güvende hissedebilir. Köpeğe verilecek olan mama da hazırlanmalı ve verilmelidir. Yeni mamasına herhangi bir reaksiyon gösterirse veteriner hekim ile iletişime geçilmelidir. Köpeğin uyuduğu yeri sevmesi de önemlidir. Eve ilk getirildiği gün yaşam alanında çok vakit geçirmelidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli