Sokak Köpeği Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Sokakta veya barınakta yaşayan bir sokak köpeği sahiplenmeden önce bilinmesi gerekenler bazı önemli faktörler barındırır.

Köpek sahiplenmek bazı sorumlulukların bilincine varmayı gerektiren önemli bir davranıştır. Aynı yaşam alanını paylaşmak durumunda kalacağınız tüylü dostunuzun yaşamı boyunca karşılanması gereken ihtiyaçları vardır. Bu anlamda bir köpeğin sorumluluğunu üstlenmek, birtakım farkındalıkların oluşmasını gerekli kılar. Peki, sokak köpeği eve nasıl alışır sorusunun yanıtını merak edenler için, sokak köpeği sahiplenirken dikkat edilmesi gereken unsurları size şöyle sunabiliriz.

Maddi Durumun Köpek Bakmak İçin Elverişli Olması

Köpek sahiplenmek için öncelikle belirli bir maliyete katlanmanız gerekir. Bir köpeğin aylık masrafı içinde yer alan beslenme ve bakım ihtiyaçlarının karşılanması, köpeğin yaşam kalitesini etkileyen önemli bir aşamadır.

Sevimli dostlarınızın yavruluk döneminden itibaren mama, veteriner kontrolü ve aşı uygulamaları olmak üzere birtakım ihtiyaçlarını karşılamak üzere belirli bir maliyete katlanmanız gerekir. Özellikle veteriner masrafları köpek sahiplenmek isteyen kişiler için önemli bir harcama kalemi olarak değerlendirilebilir.

Beslenme ve Bakım Rutinlerinin Aksatılmaması

Köpekler bakımlarını kendi sağlayamadığı için tüy, kulak ve tırnak bakımlarının düzenli olarak sahipleri tarafından yapılması gerekir. Sokak köpeği sahiplenmek birtakım bakım uygulamalarının nasıl yapılacağına dair bilgi sahibi olmayı gerektirir.

Sağlıklı Beslenme Rutini

Köpeklerin sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi için beslenme ve bakım rutinlerinin düzenli olarak sahipleri tarafından sağlanması gerekir. Köpeğinizin cinsine, yaşına ve kilosuna uygun olarak veteriner hekim kontrolünde hazırlanan bir beslenme programına sahip olması gerekir. Sevimli dostunuzun sindirim sistemini rahatsız etmeyen ve gün içinde vücudunun ihtiyaç duyduğu besinleri takviye edici mamaları tüketmesine özen göstermelisiniz.

Deri ve Tüy Bakımı

Köpeklerin rutin olarak sağlanması gereken en önemli bakım aşaması tüy bakımıdır. Gün içinde derilerinin nefes alması ve cildinin yağ dengesini koruması için 2-3 defa olacak şekilde düzenli olarak taranması gerekir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bakımı

Sokak köpeğini sahiplendiğiniz ilk andan itibaren ağız ve diş sağlığını koruyacak bir bakım rutinini onun için uygulamanız gerekir. Köpekler için özel formüle edilen köpek diş macunu ile köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalayabilirsiniz.

Kulak Temizliği

Köpeklerde bakım rutininin içinde yer alan kulak temizliği ise, bazı köpek ırklarına göre farklı şekillerde uygulanır. Özellikle büyük kulaklı köpek cinsleri için önem taşıyan kulak temizliği, köpeğinizin enfeksiyon riskine bulaşma ihtimalini azaltır.

Köpek Kısırlaştırma Bilincinde Olunması

Köpek sahiplenmeden önce köpek kısırlaştırma operasyonunu geciktirmeme bilincinde olmanız gerekir. Sokak hayvanlarının popülasyonunu dengelemek adına köpek kısırlaştırma işleminin önemi büyüktür. Aynı zamanda köpek sağlığı için kısırlaştırma işleminin geciktirilmemesi gerekir.

Kızgınlık dönemine giren köpekler, çevrede rahatsız edici davranışlar sergilemeye başlar. Bu tip davranış belirtileri göstermeye başlayan dişi veya erkek yavru köpeklerin çok gecikmeden kısırlaştırılması gerekir. Özellikle dişi köpeklerin ileride yumurtalık kanserine yakalanma ihtimalini minimize etmek için, vaktinde kısırlaştırma operasyonunun gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.

Düzenli Aşı Uygulamaları

Köpeklerin sağlık bir yaşama sahip olması için öncelikli olarak düzenli aşılanması gerekir. Uzman veteriner hekim tarafından hazırlanan köpek aşı takvimi ile bağlı kalarak köpeğinizin zorunlu aşılarını düzenli olarak yaptırmanız gerekir. Böylece köpeğinizin ileri ki aşamalarda herhangi bir bulaşıcı hastalığa yakalanma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

Hareketli Yaşama Hazırlıklı Olunması

Köpekler tabiatları gereği hareketli canlılardır. Dolayısıyla günlük egzersiz ihtiyaçlarının sahipleri tarafından karşılanması gerekir. Özellikle sokak yaşamından ev ortamına alışmaya çalışan bir sokak köpeği sahiplenmek, hareketli bir yaşam tarzına geçişi kabullenmeyi gerekli kılar.

Köpeklerin yaşam kalitesini ve mental sağlığını korumak için düzenli olarak egzersiz yapması gerekir. Gün içinde biriken enerjisini atmak ve egzersiz ihtiyacını karşılamak için köpeğinizi düzenli olarak yürüyüşe çıkarmayı ihmal etmemelisiniz.

Köpeğinizin gün içinde ihtiyaç duyduğu egzersiz seviyesi cinsine, yaşına, kilosuna ve cinsiyetine bağlı olmak üzere değişiklik gösterebilir. Fakat genel olarak tüm köpek ırkları için sağlıklı yaşam koşulunun sağlanması, düzenli olarak bir egzersiz rutinine sahip olmayı gerektirir.

Sabırlı ve İlgili Olunması

Günümüzde birçok köpek ebeveyni “köpek yeni sahibine nasıl alışır?” sorusunun yanıtını merak ediyor olabilir. Özellikle sokaktan veya barınaktan sahiplenilen köpekler için bu durum biraz zaman alabilir. Fakat güven duygusuna fazlası ile ihtiyaç duyan köpekler için sabırlı ve ilgili olmak, iyi bir sahibin en önemli kriterleri arasında yer alır.

Köpekler özellikle yavruluk döneminde hareketli ve inatçı birtakım davranışlar sergileyebilir. Peki, köpek eve zarar verir mi? Köpekler yaşam alanlarına özellikle eğitim almaya başlamadığı henüz yavruluk dönemlerinde zarar verebilir. Tam da bu noktada iyi bir köpek ebeveyni olarak köpeğinize sabırlı ve ilgili olmalısınız. Böylece sevimli dostunuz ile aranızdaki bağ zaman içinde güçlenebilir ve onunla sağlıklı bir ilişkiye sahip olabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli