Kedimde Kulak Uyuzu Var, Geçer mi?

Kedimde kulak uyuzu var, geçer mi sorusu kedi sahiplerinin sık karşılaşabileceği bir konudur. Kulak uyuzu genelde belli belirtiler sonucunda sahiplerin dikkatini çeken bir durumdur. Özellikle kulak bölgesini fazla kaşımak ve kafa sallamak en belirgin özelliklerinden biridir. Kulak uyuzu tedavi edilmediği sürece hem evde bulunan diğer kedilere bulaşma ihtimali artar hem de kedinin yaşam kalitesini oldukça düşürür.

Kulak Uyuzu Nedir?

Kedilerde kulak uyuzu cilt yüzeyinde ve daha çok kulak çevresinde yaşayan bir çeşit akardır. Bu parazitler gözle görülemez. Bu sebeple kedide belirti göstermediği sürece kulak uyuzu olup olmadığı anlaşılamaz. Fakat kedinin kulağı dikkatli bir şekilde incelendiği zaman küçük beyaz noktalı benekler görülebilmektedir. Bu de kedinin kulağında uyuz olduğunu belli eden bir işarettir. 

Kedilerde görülen kulak uyuzunun oluşmasında çeşitli nedenler vardır. En yaygını ise kulak uyuzu olan başka kedilerle girilen fiziksel temastır. Kediler, tavşanlar ve köpekler kulak uyuzuna neden olan akarlar için oldukça elverişli konaklardır. Özellikle yavru olan kediler ya da bağışıklık sistemi güçsüz olan kedilere bulaşmaları daha kolaydır. Evden dışarıya çıkmayan bir kediyle aynı evde yaşayan köpek, dışarıdan bir kediden kulak uyuzu getirerek kediye bulaştırabilir. Kulak uyuzu bu nedenle oldukça çabuk bulaşan bir rahatsızlıktır. Temas en büyük nedeni olsa da kedinin bakımının ve temizliğinin düzenli yapılmaması kulak uyuzuna neden olabilir. Bu sebeple dış ortamla temasa giren kedilerin kesinlikle temizlenmesi önemlidir.

Kedimde kulak uyuzu var, geçer mi konusuna bakıldığında tedavi edilmeden önce kedide uyuz olup olmadığı belirlenmelidir. Kedilerde görülen kulak uyuzunun belirtiler şu şekildedir;

  • Kedinin sürekli kulağını kaşıması ve başını sallaması,
  • Kulak tahrişi,
  • Kulaktan gelen mumsu, koyu renkli akıntı,
  • Kulak bölgesinde bulunan tüylerin dökülmesi, 
  • Kulak ve çevresinde kabuklaşma,
  • İşitel hemotam (kulağın sürekli olarak kaşınmasına bağlı kıkırdak ve derinin altında yer alan kan damarlarında yırtılma ve kan kabarcığı oluşumu),
  • Deri lezyonları gibi durumlar kedinin kulak bölgesinde uyuz olduğunu belli eder. En kısa sürede tedavi edilmediği zaman daha kötü sonuçlara da yol açabilir.

Kulak Uyuzu Tedavisi

Kedimde kulak uyuzu var, geçer mi konusunda endişe eden kedi sahiplerinin tedavi için bir veteriner hekime başvurması gerekir. Kedinin genel sağlığı da göz önünde bulundurularak kulak uyuzunun kesin olarak teşhis edilmesi gerekir. Daha sonra uyuzun düzeyine göre belirli ilaçlar kullanılabilir. En doğru ve etkili ilaç seçimi için de kesinlikle teşhisin yapılması gerekir. Belirtiler kedinin kulağında uyuz olup olmadığını belli etse de en doğru teşhisi veteriner hekim yapacaktır. Kedilerde kulak uyuzunu evde tedavi etmek isteyen kedi sahipleri uyuzu daha fazla yayabilir. Bu nedenle doğru ilaç kullanarak paraziti olduğu bölgeden tamamen yok etmek gerekir. Bunun için de uygun ilaçlardan başka bir yöntem uygulaması mümkün değildir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli