Köpeklerde Pire ve Bit Neden Olur, Nasıl Temizlenir?

Köpeklerde bit ve pire sorunu aslında çoğu zaman görülen problemler arasındadır. Patili dostlarımızı bit ve pirelerden uzak tutmak için haftada veya iki haftada bir mutlaka yıkamalıyız. Ayrıca özel köpek fırça ve taraklarıyla tüy bakımlarını da 2-3 günde bir yapmalıyız. Yeteri kadar temizlenmeyen yaşam alanlarında çoğalan bit ve pireler doğrudan köpeklerin tüylerine yapışacağı için sağlık açısından olumsuz sonuçları beraberinde getirebilir. Bu durumu engellemek adına yapılması gereken şey, düzenli tüy bakımıdır. Ayrıca pire karşıtı ürünler de kullanılabilir. Yazımızın devamında köpeklerde pire ve bit nasıl temizlenir sorusunun detaylı yanıtlarını paylaşıyor olacağız.

Köpeklerde Pire ve Bit Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerde bit ve pireyi temizlerken yeşil sabun veya benzeri ürünlerden faydalanmamanız gerekir. Çünkü bu ürünler sadece insanlar için üretilmiştir. Sadece köpekler için hazırlanan pire ve bit şampuanları sayesinde son derece güzel sonuçlar alabilirsiniz. Fakat yeni doğan patili dostlarımız için bu ürünler zararlı olabilir. Haliyle bir veteriner hekime danışmanız gerekir.

Şampuana alternatif olarak pire ve bit spreyleri de kullanabilirsiniz. Pire karşıtı olan bu ürünler en kesin ve en hızlı çözümleri beraberinde getirmektedir. Pire sabunları ve şampuanları ile beraber haplar, anti-pire sabunlar ve ense arkası damlaları, bu sorunu ortadan kaldırmak için size destek olacaktır. Köpeğinizi rahatlatmak için kullanacağınız bu ürünleri kullandıktan sonra köpeğin vücudunda en az 30 dakika kalmak zorundadır. Yani sprey formda olan bit ve pire gidericiler, kullanım talimatlarına uygun olarak tercih edilmelidir. Kullanım sonrası köpeğinizi yıkayabilir ve tüm pirelerden arındırabilirsiniz.

Pire ve Bit Temizliği Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğinizi bit ve pirelerden arındırırken elbette bazı konulara dikkat etmenizde yarar var. Şampuan kullanımı sırasında köpeğinizin ağzına, kulaklarına ve gözlerine şampuan kaçmaması gerekir. Ayrıca kimyasal içerikli ilaçların yerine her zaman doğal içeriklerle üretilen bit ve pire şampuanlar tercih edilmelidir. Öte yandan köpekler haftada birkaç kez banyo yapmayı doğal olarak reddedebilir. Bu yüzden banyo yapmaları konusunda zorlamamanızı öneriyoruz. İlaç ya da şampuan kullanımı yaparken en az 2 ayda bir veteriner kontrolünü de ihmal etmemenizde yarar var.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli