Köpeklerde Günlük Su Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Köpeklerin vücudunun 3’te 2’si sudan oluşmaktadır. Ayrıca kilolu köpeklerin günlük yüzde 50 oranında su kaybetme olasılığı bulunurken zayıf hayvanlarda bu oran yüzde 75’e çıkabilir. Gün içinde böbrek ve akciğer işlevleri başta olmak üzere sindirim, solunum ve terleme gibi aktivitelerde su kaybeden köpeklerde günlük su tüketimi ne kadar olmalı sorusunun yanıtları önemlidir. Su dengesinin sağlanması için de tüketilecek miktarın bilinmesi gerekiyor. Ayrıca suyun alındığı kaynaklar fazla olmakla beraber gerek besinlerden gerekse doğal kaynaklardan da su temini yapılabilir.

Köpeklerin Günlük Su İhtiyacı

Köpeğin ağırlığına göre günlük su tüketimi değiştiği için günlük gereksinim de farklı olacaktır. 10 kg’lık bir köpeğin günlük su gereksinimi 400 ml olurken, 20 kg için 800 ml, 30 kg için 1200 ml ve 40 kg için 1600 ml olmaktadır. Özellikle de sıcak havalarda gerçekleşen solunum ve terleme artışı, aşırı su ihtiyacını beraberinde getirmektedir. Eğer böbrek ve ishal sorunu varsa su ihtiyacı artacaktır.

Gündelik yaşamda köpeğinizin su gereksinimi belirleyen birçok faktör söz konusudur. Yavru ya da yetişkin olması, günlük tükettiği mama miktarı, ağırlığı, hamile veya emziriyor olması ya da ortam ısısı gibi etkenlere bakılarak su ihtiyacı karşılanabilir. Ayrıca genel bir kural olan besin miktarına göre su tüketimi için en az 2.5 katı suya ihtiyaç duyulacaktır. Örneğin köpeğiniz günlük 900 gram kadar kuru mama tüketiyorsa ortalama 2.2 litre su almalıdır. Küçük ırklı köpeklerde 100 gram başına 1.5 su bardağı su tüketmesi gerekir. Ancak hamile veya emziren köpekler sıcak havalarda bu rakamların en az 2 katını tüketmelidir.

Köpekler için İçme Suyu Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Köpeğiniz için içme suyunun kalitesi çok önemlidir. Ülkemizdeki içme sularının yüksek sertlikte olması nedeniyle yumuşak içimli suların tercih edilmesi gerekir. Bu nedenle musluk suları yeterli olacaktır. Fakat sudaki virüs, bakteri ve parazitlerin de köpeğinizin sağlığını olumsuz etkileyeceğini unutmayın. Bu nedenle köpeğiniz için hazır su veya arıtma suyu kullanmanız önerilir. Son olarak böbrek ya da şeker hastalığına yakalanan köpeklerde aşırı su tüketimi, kusmaya neden olacaktır. Bu tür durumlarda veteriner hekim önerisinde gerekli aksiyonlar alınmalıdır.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli