Köpeklerde Beden Dili: Köpeğiniz Ne Anlatmak İstiyor?

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde beden dili ve anlamları onlarla iletişim halinde olan köpek ebeveynleri tarafından merak edilir. Köpeklerin ne söylemeye çalıştığını anlamak için onların beden dilini anlamaya ihtiyacınız olabilir.

Kuyruk hareketleri, yüz ifadesi, vücut duruşu, sesler ve göz bebekleri gibi birçok faktörün köpeklerin vücut diline yönelik çeşitli anlamları vardır. Köpeğinizin mutlu mu yoksa huzursuz mu olduğunu veya size ne anlatmak istediğini öğrenmek için sevimli dostunuzun davranışlarını gözlemlemeniz gerekir.

Köpeklerin Kullandığı Temel Beden Dili Hareketleri

Sevimli dostlarınızı eğitmek için uygulayabileceğiniz yöntemler bulunur. Fakat gerek onları eğitme sürecinde gerekse onunla iletişim kurma sürecinde birtakım vücut hareketlerinin ne anlama geldiğini bilmeniz gerekir. Birbirinden farklı köpek cinsleri ile ortak anlamlara gelen beden dili hareketleri sayesinde onların size ne söylediğini anlayabilirsiniz.

Gelin birlikte köpeğinizin size ne söylemek istediğini öğrenelim.

Kuyruk Hareketleri

Kuyruk hareketleri, köpeklerin duygularını yansıtan ilk belirtiler arasında yer alır. Köpeklerin kuyruk sallaması birçok köpek ebeveyni tarafından mutluluk ifadesi olarak bilinse de bazen sizden bir şeyler istediği anlamına gelebilir.

Köpeklerin kuyruğu hafif yukarıda duruyor ve vücudu ile birlikte hızlı bir şekilde sallanıyorsa mutlu demektir. Aynı zamanda kuyruğunu bacakların arasına sıkıştırıyor veya dik bir konumdaysa bu tedirgin olduğu ve her an saldırıya geçebileceği anlamına gelir.

Yüz İfadesi

Köpeklerin yüz ifadelerini gözlemleyerek hangi ruh halinde olduğunu anlayabilirsiniz. Örneğin dudaklarını yalama hareketi köpeğinizin lezzetli bir mamanın etkisinde olduğunu gösterebileceği gibi kaygılı olduğu anlamına da gelebilir.

Köpeklerin sıklıkla yaptığı ve insanlarda gülümseme hareketine benzeyen dudak köşelerini yukarı kaldırarak diş gösterme hareketi, bir uyarı niteliği taşıyor olabilir. Aynı zamanda bu hareketine hırlamaya benzer bir ses eşlik ediyorsa karşısında bir tehlike algıladığı ve ona karşı bir savunmaya geçtiği anlamına gelir.

Vücut Duruşu

Köpeklerin vücut duruşu ruhsal durumları hakkında önemli ipuçları verir. Köpeklerin yatış şekillerinin anlamı gibi ayakta dururken de hangi pozisyonda oldukları oldukça önemlidir.

Köpeklerin vücudunun ön tarafı aşağıda arka tarafı ise yukarıda olduğu zaman oyuna size oyuna hazır olduğunu göstermek istiyor olabilir. Köpeklerin vücudunun yere yakın olacak şekilde aşağıda olması, korktuğu anlamına gelir.

Gözler

Köpeğinizin anlık olarak ne hissettiğini anlamak istiyorsanız, gözlerine bakmanız yeterli olabilir. Köpeklerin vücut dili olarak badem şeklini alan gözler, köpeğin korktuğu ve tedirgin olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda göz bebekleri büyüyen köpekler karşısında bulunan kişiyi tehdit olarak algılıyor demektir.

Köpeklerin insanlara ve diğer canlılara uzun uzun gözlerini kırpmadan bakması, tehlike öncesi sessizliği çağrıştırıyor olabilir. Dolayısıyla köpeklerin gözleri kısık, göz bebekleri küçük ve yumuşak bir bakışa sahipse mutlu ve güvende hissediyor olduğu anlamına gelir.

Ses

Köpeklerin beden dilini anlamlandırmak için çıkardığı seslere konsantre olmayı deneyebilirsiniz. Köpeklerin çıkardığı sesler ve anlamları her köpek ebeveyni tarafından bilinmesi gerekir.

Köpeklerin havlaması farklı ton ve uzunluklarda gerçekleşir. Köpekler sürekli olarak havlıyor ve havlamasını bitirmiyorsa gözüne takılan tehlikeli durumun ortadan kalkmadığı anlamına gelir. Aynı zamanda keskin ve tok havlamalar bir rahatsızlığı olduğu veya karşıdakini yaklaşmaması adına uyardığı gibi farklı anlamlar ortaya çıkarabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli