Maxi Köpek Irkı Beslenmesi ve Genel Özellikleri

Maxi köpek ırkı, ağırlığıyla tanınan bir cinstir. 25-45 kg arasında değişen ağırlığının olması, bu köpeklerin nasıl beslenmesi gerektiğiyle ilgili araştırmaları beraberinde getirmiştir. Büyük ırk köpek türleri arasında olan Maxi köpek ırkının ayrıca atak, cesaretli, sadık ve son derece güçlü olduğu unutulmamalıdır. Sahiplerini çok seven bu köpeklerle ilgili şimdi biraz daha detaylı bilgileri ele alalım.

Maxi Köpek Irkı Genel Özellikleri

Maxi gibi büyük ırk köpeklerin sindirim sistemine dikkat edilmelidir. Genelde kötü kokulu, sulu veya yumuşak dışkı sorunuyla karşılaşan bu köpeklerin sindirim sistemi çok küçüktür. Haliyle bu köpeklerin yediklerini sindirebilmeleri için özel proteinler seçilmektedir. LIP proteinlerle desteklenen bu köpeği sahiplenmek isteyenlerin veteriner hekimden de alacağı çok sayıda bilgi mevcuttur.

Maxi köpek ırkının kalp hassasiyeti de çok yüksektir. Buna ek olarak eklemleri de hassas olan Maxi köpek cinsi son derece hareketli olduğu için eklemler kısa sürede baskı altına alınır. Bu durumda arthritis sorunu yaşanır. Yavru dönemdeyken özel ve uygun mamalarla beslediğiniz zaman yaşanabilecek sorunları önceden engellemiş olursunuz.

Artık evlerde de beslenebilen bu köpeklerin daha az hareket etmeye başlamasıyla bazı hastalıklar ortaya çıkabilir. Ayrıca kilo alma eğilimleri de yükselir. Dengesiz ve kalitesiz mama kullanımından kaynaklanan bu durumları da engellemek adına veteriner hekimden beslenme önerileri alabilirsiniz. Yaşam süreleri daha az olan Maxi köpek ırkı için erken yaşlarda uygun mamalar seçilmelidir. Bu sayede kalp ve eklem başta olmak üzere tüm vücut sağlığını korumuş olursunuz.

Yavru Maxi Köpek Irkında Beslenme Süreci

Yavru Maxi köpeklerde 2. ay itibariyle özel mamaya geçiş yapılmalıdır. Bu mamaların içeriğinde genelde flisyum, MOS, FOS ve şeker pancarı posası bulunur. Bağırsak geçişini düzenleyen bu içerikler fosfor ve kalsiyumla desteklenerek iskelet sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Ayrıca eklemlerin korunması için de kondroitin ve glukozamin içerikli mamalar kullanılmalıdır.

Büyük köpek ırkları arasında yerini alan Maxi köpeklerle ilgili bilinmesi gerekenler genelde bu şekildedir. Beslenmeye ayrıca önem vermeli ve bu konuda sık sık veteriner hekimle bilgi alışverişinde bulunmalısınız. Sadık, güvenilir, güçlü ve cesaretli bir köpek ırkı olan Maxi’nin kolay hastalanabileceği de unutulmamalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli