Kedi Tuvalet Kabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Patili dostlarımız için her şeyin en iyisini almak isteriz. Tuvalet, su ve yemek gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılamadan önce elbette bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı durumlar söz konusudur. Kedilerin doğal ortamından gelen bazı alışkanlıkları vardır. Bu yüzden toprak kullanımına her zaman önem göstermeniz gerekiyor. Ayrıca evlerde yaşayan kediler için belirlenmiş bazı kurallar ışığında tuvalet kabı seçmeniz her şeyden önemlidir. Kedi tuvalet kabı, patili arkadaşımız için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Kap ile beraber dışkı temizleme küreği / tırmığı ve kedi kumu da sahip olmanız gereken ekipmanlar arasında yerini almıştır.

Kedi Tuvalet Kabı Nasıl Seçilir?

Kedi tuvalet kabı seçerken öncelikle pratik bir kap tercih etmenizi öneriyoruz. Ayrıca temizlenmesi kolay olan kaplar daha sağlıklıdır. Elbette yıkanabilen, plastik ve rahat taşınabilen kapları kullanmanızı önemle tavsiye ediyoruz. Kedinizin tuvalet ihtiyacını karşılamak için satın almanız gereken kedi tuvalet kabını açık, kapılı, filtreli ya da kapalı olarak sipariş edebilirsiniz. Ancak tuvalet kabı, kedinizin gizlilik duygusunu tatmin etmelidir. Bu nedenle evinizdeki en uygun yerde kullanmanız gerekiyor. Bu durum, çevreye kötü koku yayılmasını da engelleyecektir.

Yaşam alanında birden fazla kediniz varsa tek bir tuvalet kabı kullanmanız tavsiye edilmez. Bu tür durumlarda her kedi için ayrı bir tuvalet kabı almanız önemlidir. Bunun nedeni ise, parazitlerin dışkı yoluyla kediler arasında kısa sürede yayılma ihtimalidir.

Tuvalet kabı seçerken patili dostunuzun boyutuna uygun bir kap almanız gerekiyor. Tercih edeceğiniz kabın giriş ve çıkışı kolay olmalıdır. Ayrıca kedi tarafından kolay eşelenebilir özellikte olması şarttır. Eşelenmesi zor olan kumlar, kedinin çevreye kum dağıtmasına neden olacaktır. Ek olarak bu durum, hijyensiz bir kullanıma sebep olur. Son olarak açık tuvalet kabı kullanmak isterseniz, siperliğe benzeyen kenarlıkları olan kedi tuvalet kabı almanızda yarar var.

Kedi Kumu Nasıl Olmalı?

Kedi tuvalet kabının içinde petshop’larda satılan özel kumlar bırakılmalıdır. Bazı hayvanseverler bu süreçte plaj kumlarını tercih edebilir. Ancak plaj kumları, kötü kokuyu absürde edemeyeceği için parazit ve bakterilerin yayılmasına neden olabilirler. Kaliteli kedi kumlarında, kötü kokuları engellemeleri için özel kimyasallar bulunmaktadır. Ayrıca bu kumların haftada 2-3 defa değiştirilmesi gerekir. Kum kabının içinden dışkıları rahatça ayırmanız için de ızgaralı kapları kullanabilirsiniz. Unutmayın, kediler çok titiz ve temiz canlılardır. Kalitesiz bir kum veya tuvalet kabı kullandığınızda, tuvalet ihtiyaçlarını evin farklı yerlerinde gidermeye çalışabilirler.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli