Labradoodle Köpek Cinsi Kökeni, Karakteri, Fiziksel Özellikleri ve Bakımı

Köpek ırkları arasında bulunan Labradoodle cinsi köpeklerin son derece sevimli olduğu bilinmektedir. Ayrıca popüler bir köpek ırkı olduğundan bulunduğu her ortamda ilgi çekmeyi başarmıştır. Ülkemizde çok fazla duyulmasa da Labradoodle köpek cinsinin şaşırtıcı özelliklerini bu yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağız.

Labradoodle Köpek Cinsinin Kökeni

Labradoodle köpeği, Poodle ve Labrador Retriever türlerinin melezlenmesiyle üretilmiştir. Bu ırk AKC’nin tanımadığı bir köpek ırkı olsa da birçok kuruluş tarafından tanındığını söylemek doğru olacaktır.

Labradoodle Karakteri Nasıldır?

Diğer hayvanların yanı sıra çocuklarla ve insanlarla çok iyi geçinen Labradoodle köpeği, aslında kalabalık aile köpeği olarak bilinir. Bekçilik yapmayı sevmeyen ancak sahiplerine karşı aşırı bağlı olan Labradoodle cinsi köpeklerle yeteri kadar ilgilenmezseniz, hırçın davranışlarla karşılaşabilirsiniz.

Labradoodle Fiziksel Özellikleri

Erkek ve dişi Labradoodle köpeklerinin ağırlığı 100-35 kg arasındadır. Yüksekliği ise yine dişi ve erkeklerde 33-36 cm’dir. Kıvırcık ve sık tüylere sahip olan bu köpeklerde tüy rengi genelde altın rengi, siyah, kahverengi ve kırmızıdır. Çoğu zaman tüy dökmeyen bu ırk, alerjik durumlarda tüy dökme sorunuyla karşılaşabilir.

Labradoodle Bakımı Nasıl Olmalı?

Bakımı konusunda en önemli durum, tüylerine gerekli özeni göstermektir. Doğru tarakla sık sık taramadığınız zaman tüyleri kısa sürede keçeleşir. Bu nedenle ayda en az 2-3 defa Labradoodle tüy bakımı yapmanızda yarar var. Çoğu zaman egzersiz yapma ihtiyacı olan bu köpekle beraber yürüyüşe çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca onu koşturmalı ve sıcak mevsimlerde yüzdürmelisiniz. Çünkü Labradoodle ırkı köpekler yüzmeyi çok sever.

Labradoodle Fiyatı Ne Kadar?

Labradoodle bakımı dışında pek çok kişi tarafından fiyatları da merak ediliyor. 3000 TL’den başlayan Labradoodle fiyatları için ayrıca 7000 TL’ye kadar farklı rakamlarla karşılaşabilirsiniz. Aslınca cana yakın ve sevimli bir köpek sahiplenmek istiyorsanız Labradoodle ırkını tercih edebilirsiniz. Kaliteli mama, temiz bir yuva ve ilgi dışında büyük bir beklentisi olmayan patili dostlarımızın için sahiplenme sürecinden önce birtakım araştırmalar yapmanızda fayda var. O halde Labradoodle ırkıyla ilgili bu bilgiler ışığında hareket edebilir ya da araştırmalarınızı genişleterek karar verebilirsiniz. Gerçekten de Labradoodle cinsi köpekler çok sadık olmanın yanı sıra çevresindeki herkesle iyi anlaşabilen bir köpek türüdür.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli