Köpekleri Sakinleştirmenin Yolları

Bazı stres faktörleri, değişiklikler, yüksek ses, kendisini güvensiz hissetme, korku gibi nedenlere bağlı olarak evcil hayvanınızın davranışlarında önemli değişiklikler olabilir. Davranış değişiklikleri genel anlamda evcil hayvanınızın bir şekilde strese girdiğinin en önemli göstergelerinden birisidir. Bu değişiklikler bazen tıbbi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkarken, çoğunlukla zihinsel ve duygusal stres ve buna neden olan tüm faktörlere tepki olarak gelişmektedir. Davranış değişiklikleri saldırganlık, kaçma, havlama gibi şekillerde kendisini gösterir. Evcil hayvanınızın kaygısını yatıştırmak ve sakinleştirmek için farklı yollar uygulayabilirsiniz. Özellikle strese bağlı olarak gelişen olumsuz davranışlarda bu yöntemlerin etkili olduğunu söylemek mümkündür.

Köpeğinizdeki davranış değişikliklerinde ilk olarak veteriner hekime başvurmalısınız. Veteriner hekim bunun tıbbi kaynaklı bir olay olmadığını onaylamalıdır. Bundan sonra aşağıdaki tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz. Eğer tıbbi kaynaklı bir neden söz konusu bunun için veteriner hekimin önerdiği tedavi protokolü uygulanmalıdır.

Egzersiz Yapmak ve İlgi Göstermek

Bir köpek sahibi olarak sizin stresiniz bazen köpeğinizin stresi haline gelir. Özellikle yoğun programlardan dolayı köpeğinizi gezdirmeyi aksatırsanız bu köpeğiniz için ciddi bir stres kaynağı olacaktır. Köpeğiniz ile beraber yürüyüşe çıkmak, onunla oyun oynamak, onunla ilgilenmek, sarılmak köpeklerdeki stresi ve kaygıyı azaltan en önemli noktalardır. Özellikle orta yaş ve üstü köpeklerde eklem problemlerinin önüne geçmek içinde egzersizler ve yürüyüşler oldukça önemlidir.

Müzik

Müzik, şarkılar, sesler insanlar için bir motivasyon ve moral kaynağıdır. İnsanın duygularını direk olarak etkiler. Köpeklerde benzer şekilde müziklerden etkilenmektedir. Bununla ilgili olarak tüm dünyada farklı araştırmalar yapıldı. Farklı müzik türlerinin köpekler üzerindeki etkisi değerlendirildi ve uygun müziklerin köpekler için ciddi bir kaygı azaltıcı ve moral kaynağı olduğu belirlendi. Köpeğinizi sakinleştirmek istiyorsanız ona düşük ses seviyesinde müzikler dinletebilirsiniz. Tür olarak ise soft rock ve Jamaika’ya özgü bir müzik türü olan reggae türlerinin daha etkili olduğu söylenmektedir.

Zihinsel Stimülasyon

Bu taktikler birkaç düzeyde işe yaramaktadır. Köpeğinizin zihnini başka bir şey ile meşgul ettiğinizde, ona yeni şeyler öğretmeye çalıştığınızda dikkatini ilk etapta strese neden olan faktörden uzaklaştırır ve öğrenmeye konsantre olur. Zihinsel oyunlar aynı zamanda köpeğiniz ile eğlenceli vakit geçirmektir ve bununda köpeğinizin sakinleşmesine çok önemli katkıları vardır. Yukarıda egzersizden ve fiziksel efordan bahsetmiştik, zihinsel eforda en az bunun kadar etkilidir.

Feromonlar

Feromonlar, canlıların dünyasında çok önemli yerlere sahiptir ve doğal ortamında yaşayan canlılar için hayati önem taşımaktadır. Günümüzde köpekler için özel olarak üretilmiş olan feromon ürünleri vardır. Bunlar sprey, solüsyon, tasma şeklinde hazırlanarak satılmaktadır. Türe özgü olarak hazırlanmış olan feromon ürünleri stres ile daha iyi bir şekilde başa çıkmak için yardımcı olmaktadır.

Masaj ve Akupunktur

Vücudun ve kan dolaşımının daha iyi şekilde çalışmasını sağlayan her şey aynı zamanda beynin ve zihninde daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Özellikle vücuttaki bazı noktalar bu anlamda önemlidir. Köpekler için ayaklar, kulaklar ve başın üst bölgesi gibi kısımlara yapılan kısa masajlar stresi azaltmaktadır. Ayrıca lisanslı şekilde akupunktur hizmeti veren veteriner hekimlerden de tavsiye alabilir, gerektiğinde akupunktur uygulaması yaptırabilirsiniz.

Rutin Bakımlar

Köpeğinizin tüylerinin taranması, dişlerinin fırçalanması, ara sıra yıkanması gibi rutin bakımlar aynı zamanda stresini azaltmasına ve daha sakin bir davranış sergilemesine katkı sağlamaktadır. Sadece bu bakımlar değil, köpeğin sahibi ile vakit geçirdiği tüm aktiviteler iyi bir stres önleyicidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli