Köpekler Neden Ot Yer?

Ot veya çimen yemek sadece kedilere özgü bir davranış değildir. Köpeklerde de sıkça karşılaşılan durumlardan olan ot yemek alışkanlığının altında farklı nedenler yatabilir. Öncelikle köpekler etobur canlılar olmakla beraber bazen çim veya ot tükettikleri de fark edilebilir. Bu tür durumlarda endişelenmeye gerek yoktur. Köpeklerin ot yemesi bazen sağlık sorunlarına işaret olsa da beslenme yetersizliği gibi nedenlerden dolayı tüketebildikleri unutulmamalıdır. Şimdi köpekler neden ot yer ve köpeklerde çimen yeme alışkanlığı var mı gibi sorunların detaylı yanıtlarını sıralamaya başlayalım.

Çim Yerken Genel Sağlık Durumuna Bakılmalı

Köpeğinizin sağlık durumu yerindeyse, iştahı ve enerjisi varsa ve belirli zamanlarda çim – ot tüketiyorsa korkulacak bir durum yoktur. Çünkü bazı köpekler çim yemeyi sever. Fakat çim tüketimi uzun süre devam ediyorsa ve iştahsızlık başlamışsa mutlaka veterinere göstermeniz gerekir.

Bağırsak Solucanlarına Karşı Ot Tüketimi Yapabilirler

Köpeklerde çoğu zaman bağırsak solucanı görülebilir. İç parazitler olarak bilinen bağırsak solucanlarına karşı köpeğiniz ot tüketebilir. İç paraziti olan köpeklerin aşıları düzenli yapılarak bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Mide ve Gaz Sorunları için Çimen Tüketebilirler

Sevimli dostlarımız mide sorunlarının yanı sıra bazen gazdan dolayı çimen tüketebilirler. Çünkü çimenler dostlarımızın midesini gıdıklar ve kusmalarına neden olur. Köpekler için kusmak aynı zamanda rahatlamak anlamına gelir. O halde köpekler neden ot yer sorusu için gaz – mide sorunları da örnek olarak gösterilebilir.

Yetersiz Beslenme Nedeniyle Ot Tüketimi

Köpek dostlarımızın yaşamı boyunca sağlıklı ve yeterli beslenmesi gerekir. Bir köpek yetersiz besleniyorsa çim tüketmeye yönelebilir. Çünkü otlar köpekleri içgüdüsel olarak harekete geçirmektedir. Yani mineral ve vitamin yetersizliğini ot tüketerek gidermeye çalışabilirler. Her yaşta farklı beslenme uygulamalarının tercih edildiği şirin dostlarımızın ihtiyacı olan besin öğelerini karşılamak bu yüzden önemlidir. Yaşına uygun mama tercih ederek köpeklerde ot yeme sorununu ortadan kaldırabileceğinizi unutmayın.

Köpekler neden ot yer sorusunun yanıtları bu şekildedir. Başlangıçta normal karşılanması gereken bu durumun uzun süre devam etmesi halinde farklı sağlık sorunlarının yaşanabileceği bilinmeli ve vakit kaybetmeden veteriner kontrolüne gidilmelidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli