Köpeklerde Eşya ve Yiyecek Gömme Alışkanlığı

En sadık dostlarımızdan biri olan köpeklerde eşya gömme alışkanlığına şahit olabilirsiniz. Yapılan birçok gözlemde bu durumun yaşandığı fark edilmiştir. Sadece eşyaları değil yiyecekleri de gömerek saklayan köpeklerin bu davranışının nedenleri de merak edilmektedir. Aslında köpeklerde eşya gömme alışkanlığı onların doğasında vardır. Yine de bazı insanlar bu durumun altında yatan faktörleri araştırmaya devam etmektedir.

Tarihsel süreçte köpeklerin atalarının yiyecekleri gömme hareketini aslında hayatta kalmaları için yaptıkları söylenmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere ihtiyaçtan fazlasını daha sonra tüketmek için saklamışlardır. Haliyle genetik olarak nesilden nesile aktarılan eşya ya da yiyecek gömme alışkanlığı tamamen içgüdüsel bir davranıştır. Yine eski çağlarda köpekler avlanmak için ciddi zorluklarla karşılaşmıştır. Bu zorluklar onları yakaladıkları avları daha sonra tüketmek için saklamaya zorlamıştır. Yani avlanamadıkları zaman gömdükleri yiyecekleri tüketerek hayatta kalmaya çalışmışlardır.

Köpeklerde Eşya Saklama Alışkanlığı

Köpeklerin hareketlerini incelediğinizde aslında her hareketin bir nedeni bulunmaktadır. İyi bir gözlemciyseniz onların değerli gördüğü eşyaları sakladığı veya gömdüğünü fark edebilirsiniz. Ayrıca köpekler sahipleri için değerli olan eşyaları dikkatli bir şekilde seçer ve saklar. Bu sayede sahiplerinin ilgisini çekmeyi başarırlar. Sonuç olarak sizin için değerli olan bir eşyayı köpeğinizin sakladığına şahit olursanız onu cezalandırmak yerine teşekkür ederek karşılık vermenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca ilgi dışında oyun oynamak için de bu hareketi sık sık tekrarlayabilirler.

Bu süreçte önemli bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Köpeğinizin bahçeye bir yiyecek gömdüğünü gördüğünüzde hızlıca onu almanız ve kaldırmanız gerekir. Çünkü uzun süre toprak altında kalan yiyeceklerin tüketilmesi halinde köpeğinizde ishal ve kusma gibi vakalar yaşanabilir. Bu nedenle belirli aralıklarla sadece eşya gömmesine izin vermeniz daha uygun olacaktır.

Köpek dostlarımızın sizin için garip gelen davranışlarının altında gördüğünüz üzere farklı sebepler yatabilir. Onları anlamak için iyi bir gözlemci olmanız gerekir. Zaten sahiplendiğiniz bir köpeğin gün içinde hangi davranışları sergilediğini fark edebilirsiniz. Bu yüzden eşya gömme ya da yiyecek saklama gibi davranışların da aslında atalarından kalma bir alışkanlık olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli