Köpeklerde Çikolata Zehirlenmesi

Köpeklerde çikolata zehirlenmesi nasıl gerçekleşir ? Köpekler, özellikle de yavru köpekler yememeleri gereken ürünleri ve şeyleri yemeye bayılırlar. Koku alma duyuları oldukça gelişmiş olan köpekler özellikle hoş kokulu ürünleri bulmak ve yememeleri gerekiyorsa bile yemek konusunda uzmandır. Bu ürünlerden birisi de çikolatadır. İnsanların çok büyük bir kısmının en sevdiği besin maddelerden birisi olan çikolata köpekler için maalesef toksik bir besindir. Belirli bir oranın üstü zehirlenmeye neden olur, çok miktarda alındığında ise maalesef ölümle bile sonuçlanan durumlara sebebiyet verebilir.

Çikolata bilindiği gibi kakao çekirdeklerinden elde edilmektedir. Kakao çekirdekleri birçok etken madde içerir. Köpekler için önemli olan maddeler ise kafein ve teobromin maddeleridir. Bu maddeler köpekler için zehirlenmeye ve tıbbı komplikasyonlara sebebiyet verir. Hatta ölümcül bile olabilir.

Köpeklerde zehirlenmenin şiddeti ve vücutta oluşturacağı etkiler çikolatanın türü ve alınan miktar ile orantılıdır.

Bitter Çikolata: En yüksek kafein ve teobromin konsantrasyonu bitter çikolatada bulunmaktadır. Zehirlenmeye neden olacak miktar kilogram ağırlık başına 2,5-3 gram kadardır. Yani 20 kilogramlık bir köpek için 50-60 gram kadar bitter çikolata zehirleyici etki gösterir.

Yarı Bitter Çikolata: Bitter çikolataya göre süt oranı biraz daha fazla olan çikolata türünde zehirlenmeye neden olabilecek miktar kilogram başına 8-10 gramdır. Yani 20 kilogramlık bir köpek için 150-200 gram kadar zehirli olabilir.

Sütlü Çikolata: Sütlü çikolatalarda içerikteki kakao ve süt oranı zehirlenmeyi etkileyen en önemli unsurdur. Süt miktarına göre kilogram başına zehirleyici miktar 20-50 gram civarındadır.

Köpeklerde Çikolata Zehirlenmesi Belirtileri

Çikolatanın türü ve ne kadar miktarda alındığı toksisiteyi etkileyen en önemli unsurdur. Sınır dozda alınan çikolata hafif belirtilere neden olurken, daha yüksek dozlarda alınan miktarlar ciddi zehirlenme belirtileri ile ölümlere neden olabilir.

Köpeğiniz çikolata ile zehirlendiğinde ortaya çıkabilecek belirtiler arasında kusma, ishal, kas sertliği, yüksek ateş, hızlı nefes alıp verme, düşük kan basıncı, artan refleks tepkileri ve nöbetler görülür. Daha ileri aşamalarda ise kalp yetmezliği, ciddi halsizlik hali ve koma ortaya çıkar.

Köpeklerde Çikolata Zehirlenmesi Tedavisi

Bu tarz bir durum ile karşılaşıldığında en kısa sürede veteriner hekime başvurmak gerekir. Eğer çikolata zehirlenmesinden emin değilseniz veteriner hekim bazı testler yapmaya ihtiyaç duyabilir. Bunun yanında kalbin verdiği tepkiyi ölçmek ve kalp sağlığını kontrol etmek amacı ile EKG yapabilir.

Çikolata zehirlenmesinde özellikle zehirlenmenin ilk aşamalarında kusturma iyi bir çözüm olabilir. Köpeğinizin genel sağlık durumuna göre sıvı takviyesi ve bazı medikal uygulamalar yapılır. Bu esnada köpeğinizi sakin ve sessiz bir yerde tutmanız mantıklı olacaktır. Köpeğinizin genel durumunu düzeltmek için damardan sıvı takviyeleri ile beraber birkaç gün veteriner hekimin önerdiği hafif diyetler uygulamak ve bol su içmesini sağlamak gerekir.

Özellikle bol çikolata tüketen biriyseniz çikolataları mutlaka köpeğinizin ulaşıp alamayacağı yerlerde bulundurun. Eğer ulaşabileceği yerde ise köpeğinizin koku duyusunun çok gelişmiş olduğunu sakın unutmayın, çikolatayı her an bulabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli