Kedi ve Köpeklerde Yabancı Cisim Yutma

Kediler ve köpekler oldukça oyuncu canlılardır ve aynı zamanda çok meraklıdırlar. Bu oyunculuk ve merak genellikle sahiplerinin hoşuna gitse de bazen kendi başlarını derde sokabilmektedir. Bu anlamda en sık karşılaşılan sorunlardan birisi yabancı cisim yutulmasıdır. Kedi ve köpeklerde acil klinik vakaların önemli bir kısmının bu olay oluşturmaktadır.

Yukarıda söylediğimiz gibi kedi ve köpekler küçük parçalar ve ipler ile oynamayı severler. Her ne kadar kedi ve köpekler için özel olarak üretilmiş birçok ürün olsa da onların ilgisi genellikle evdeki ya da yaşadıkları alandaki diğer objelere karşı daha fazladır. Bu merak sonucunda onlara zarar verebilecek maddeler ile temasları ortaya çıkar ve eğer bu objeler yutulacak boyutlarda ise yutulma ihtimalleri vardır. Çünkü bu canlılar oyun için genellikle patileri ile beraber ağızlarını kullanırlar ve oynadıkları ürünleri sık sık ağızlarına alırlar. Kediler içinse bir diğer risk iplerdir. Kediler içgüdüsel olarak ipler ile oynamayı çok severler ve bu iplerin yutulma ihtimalleri de oldukça fazladır. İp zarar vermez diye düşünen kişiler olabilir. Aksine ip en tehlikeli yabancı cisimlerden birisidir ve bağırsaklarda çok ciddi ve hatta bazen ölümcül sorunlara sebebiyet verebilir.

Tedavi ve Çözüm Önerileri

Eğer bir yabancı cisim yutulmuşsa ve bunun türünü biliyorsanız öncelikli olarak veteriner hekim ile iletişim kurmanız önemlidir. Bazı cisimler sindirim kanalından geçerek, vücuda zarar vermeden dışkı yolu ile atılabilir. Fakat burada kararı verecek olan veteriner hekimlerdir. Çoğunlukla dış yüzeyi pürüzlü olmayan, küçük ve sivri kısımları olmayan cisimler için bu süreç beklenebilir. Eğer veteriner hekim ile beraber böyle bir sürece karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken önemli konu evcil hayvanınızın dışkısını takip etmek olmalıdır. Çünkü bu yabancı cismin vücuttan atıldığından emin olmak gerekir. Eğer belirlenen süre içerisinde ürün sindirim kanalından atılmış ise belki destek tedavisi uygulanabilir ya da hiçbir şeye gerek kalmadan yaşamına devam edebilir.

Eğer kediniz veya köpeğiniz için zararlı olacak bir yabancı cisim yutuşmuş ise bu cismin nerede olduğunun belirlenmesi gerekir. Bunun için başta röntgen olmak üzere görüntüleme teknikleri kullanılır. Yutulan yabancı cisim, mide veya bağırsaklarda olabilir. Ayrıca bağırsaklar oldukça uzun organlardır, bağırsakların hangi bölümünde olduğunun da belirlenmesi gerekir. Bunun ile birlikte yapılacak bazı testler ile yutulan cismin vücuda zarar verip vermediği belirlenir.

Evcil hayvanlarda sindirim kanalından atılamayan yabancı cisimler için bazen ilaçlar kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar ile bu cisimlerin atılması teşvik edilir. Fakat çoğunlukla cerrahi yöntemler ile bu cismin vücuttan çıkarılması gerekir. Genel anestezi altında, karın boşluğu açılarak yabancı cisim bulunduğu yerden çıkarılır.

Kedi ve köpekler için küçük parçaları tüm objeler tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle evde kedi veya köpek besleyenler bu konuya dikkat etmeli ve evlerinde bu tarz zararlı olabilecek parçaları açıkta bulundurmamalıdır. Ayrıca kanatlı hayvan kemikleri, balık kılçığı gibi köpeğinize ya da kedinize verebileceğiniz besinlerde birere yabancı cisim gibi sindirim sisteminde sorunlar meydana getirebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli