Köpekler Ne Kadar Soğuğa Dayanabilir?

Köpekler ne kadar soğuğa dayanabilir konusunu özellikle kış ayları çok soğuk ve kurak geçen bölgelerde yaşayan kişiler merak eder. Köpekler çok sıcak ve çok soğuk havayı sevmeseler de aslında köpeklerin soğuğa ve sıcağa dayanma güçlerini etkileyen çok fazla faktör vardır. Bu nedenle her köpeğin soğuğa ne kadar dayanabildiği konusu köpeğe göre değişen bir durumdur.

Köpeklerde Soğuğa Dayanıklılığın Etkileri

Köpekler ne kadar soğuğa dayanabilir diye bakıldığı zaman ilk olarak tüy yapısına bakmak gerekir. Soğuğa çok dayanıklı olan köpeklerde çift katmanlı kürk vardır. Aynı zamanda köpeklerin kürkleri oldukça sık ve tüyleri kalındır. Açık renkli tüy rengine sahip olan köpeklerin soğuğa dayanıklılığı daha düşüktür. Bu sebeple açık ve ince telli tüye sahip olan köpekleri soğuktan korumak önemlidir. Köpeğin ağırlığı ve boyutu da soğuğa ne kadar dayanıklı olduğunu etkileyen bir diğer durumdur. Vücut hacmi küçük olan köpeklerin soğuğa dayanıklılığı oldukça düşüktür. 

Bu tür köpekleri kış aylarında kalın kıyafetlerle giydirmek gerekir. Hacimli ve büyük boyutlu köpeklerin ise vücudunda fazla yağ oranı bulunur. Yağ oranı yüksek olan köpeklerin ise soğuğa dayanıklılığı oldukça yüksektir. Fakat bu sağlıklı bir durum değildir. Genetik olarak vücudu kaslı ve yağlı olan köpekler soğuğa dayanıklıdır, obez olan köpekler için bu sağlıksız bir durumdur. Mama tüketimini artırarak köpeğin kilo almasını sağlamak ve buna yönelik olarak soğuğa dayanıklılığını artırmak doğru bir davranış değildir. Köpeğin sağlık durumu ve yaşı da soğuğa karşı olan dayanıklılığını etkiler. Yetişkin köpekler, yaşlı ve yavru olan köpeklere göre soğuğa karşı daha dayanıklıdır. Bu sebeple yaşlı ve yavru olan köpekler çok soğukta dışarı çıkartılırken mutlaka köpek kıyafeti giydirmek gerekir. Hastalığı olan köpeklerin metabolizma hızları da düşük olacağı için soğuğa karşı dayanıklılıkları daha düşüktür. Sağlıklı ve bakımlı olan köpekler soğuk havaya karşı daha dayanıklı olur denilebilir. Köpeklerin ortalama vücut sıcaklığı 38,1- 39,3 derece arasındadır. Bu derecenin altına düşen köpekler üşür. Özellikle 38,1 derecenin altına düşen vücut sıcaklıkları köpeklerde hipotermiye neden olur. 

Köpeklerde Üşüme Belirtisi

Köpekler ne kadar soğuğa dayanabilir sorusunun tam cevabı olmadığı için köpeğin üşüdüğünü davranışlarından çıkarmak gerekir. Titreme köpeklerde en belirgin üşüme özelliğidir. Köpek normalinden daha fazla uyuyorsa ve hareketleri yavaşladıysa çok üşüdüğünden olabilir. Üşüyen köpeklerin kasları halsizleşir ve daha uyuşuk olurlar. Köpekler üşüdüğü zaman patilerini soğuk zemine değdirmek istemez. Bununla birlikte patilerine ağırlıklarını vermek istemezler. Üşüyen bir köpeğin karın ve kulak bölgesi diğer yerlere göre daha soğuk olur. Üşüyen köpekler bunu ağlayarak ve havlayarak belli etmeye çalışır. Aynı zamanda huzursuz davranışlar da sergilerler. Üşüdükleri için sığınacak ve ısınacakları bir yer ararlar. Üşüyen köpekler genel olarak daha toplu bir şekilde uyur.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli