Köpeklerde İştahsızlık ve Tedavisi

Köpeklerde iştahsızlık ve tedavisi pek çok köpek sahibi tarafından merak edilen bir konudur. Çünkü köpekler normalde yemek yemeyi çok sever ve oldukça iştahlılardır. İştahsızlık görüldüğü zaman bunun altında genelde belli hastalıklar aranır. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de yeme bozuklukları görülür. İştahsızlık normal şartlar altında 2’ye ayrılır. 1.si gerçek iştahsızlıktır yani köpek belli sebeplerden dolayı yemeği tamamen reddeder. Diğeri ise yemek yemeyi ister fakat yutma güçlüğü, ağızda toparlayamama, çiğneyememe gibi nedenlerden dolayı yemeyi reddetmedir. Bu ikisi de aslında çok büyük sonuçlar doğurur.

Köpeklerde İştahsızlığın Sebepler

Köpeklerde iştahsızlık ve tedavisine bakılırken iştahsızlığın nedenlerini bilmekte fayda var. Köpekler ilaçlara ters tepki, stres, mide bulantısı ya da çevresel değişiklikler gibi sebepler yüzünden mama yemek istemeyebilirler. Ya da diş sorunları ve ağız içerisinde yaşadıkları ağrılar sebebiyle iştahları kaybı olabilir. Köpek stresli olduğu zaman ona sunulan mamaya da burun kıvırabilir. Bu gibi durumların önemli bir hastalıktan dolayı olmadığını bilmek gerekir. Köpeğe biraz ilgi göstermek ya da sevdiği bir ödül mamasını vermek onun iştahını yeniden açabilir. Fakat bazı durumlarda köpeğin yemek yememesinin çok çeşitli sebebi olabilir. Çünkü normalde köpekler yemek yemeyi çok sever ve hatta ne kadar yemek verilirse o kadar fazla yemeği yemek isterler. 

Bu nedenle köpeğin yemeği yememesi ve iştahsızlık oluşması çok ciddi hastalıkların bir sebebi olarak görülebilir. Yavru köpeğin ya da yetişkin bir köpeğin yemek yememesi ya da su içmemesinin pek çok sebebi vardır. Karaciğer sorunları, böbrek sorunları, rahimde iltihap görülmesi, bağırsak sorunları, mide sorunları hayvanın yemeği az yemesine sebep ola bilir. Hastalığın ilerlemesi durumunda ise köpekler yemek yemeyi tamamen bırakabilir. Köpeğin bu durumda hastalığının daha da kötüleşmemesi için en kısa sürede besin tüketmesi gerekir. Çünkü köpek yeme alışkanlığını tamamen değiştirdiyse ve bununla birlikte yemeyi reddediyorsa ona anoreksi teşhisi konulabilir. Aynı zamanda köpek yemek yemeyi aniden bıraktıysa da bu konuda da endişelenebilir. 

Köpeklerde İştahsızlığın Tedavisi

Köpeklerde iştahsızlık ve tedavisi için ilk olarak neden iştahının kapandığına bakmak gerekir. Köpek mamasını beğenmediyse, üzgünse ya da sahibine küskün davranıyorsa bir süre yemek yemeyi reddeder. Bu durumda ona biraz ilgi göstermek ve onunla vakit geçirmek gerekir. Aynı zamanda sevdiği besinleri ona sunmak iştahını yeniden açar. Fakat köpek çok uzun süre iştahsızsa ve hiçbir besin tüketmek istemiyorsa bu durumda mutlaka bir veteriner hekime götürmek gerekir. Veteriner ilk olarak köpeğin genel sağlık durumuna bakar. Ardından köpekte olası görülebilecek hastalığın belirtilerini sorar. Buna bağlı olarak bir hastalık teşhisi koyabilir. Bu durumda tüm tedavi artık veteriner hekime bırakılmalıdır. İlaç ya da cerrahi tedaviler sonucunda köpek eski iştahına kavuşacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli