Köpeğiniz ile Araba Yolculuğu Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Köpekle araba yolculuğu yaparken bazı bilmeniz gereken detaylar bulunmaktadır. Bu detaylar, yolculuk sırasında ihtiyaç duyacağınız malzeme listesi, araç içinde köpeğinizin güvenliği ve mutluluğu için ne gibi önlemleri almanız gerektiği ile ilgilidir.

Araba Yolculuğunda Köpeğiniz İçin İhtiyaç Listesi

Sevimli dostlarınızı geride bırakıp seyahat etmek istemiyor olabilirsiniz. Bu yüzden en uzak mesafeye bile araba yolculuğu yaparak ulaşmayı tercih edebilirsiniz. Peki köpeğinizin yol boyunca güvende ve huzurlu olmasını istiyorsanız ne gibi malzemeler bulundurmanız gerekir?

 • Taşıma kabı
 • Aşı kayıt belgeleri
 • Köpek bakım malzemeleri
 • Kaka torbası
 • Tasma
 • Su kabı
 • Köpek battaniyesi ve yatağı
 • Oyuncakları
 • İdrar pedi
 • Mama
 • Mide bulantısı ilacı

Köpeğiniz ile Araba Yolculuğu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpeğiniz ile araba yolculuğu yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu noktalardan en önemlisi köpeğinizin yolculuktan birkaç saat önce aç ve susuz kalmasını sağlamaktır. Fakat köpeğinizin güvenli ve huzur bir araba yolculuğu yapması için sadece bu önlemi almak yeterli olmayabilir. Köpek arabaya nasıl alıştırılır ve araba yolculuğu sırasında köpekler için ne gibi önlemler alınabilir merak ediyorsanız şöyle açıklayabiliriz.

Seyahat Öncesi Veterinerde Sağlık Kontrollerini Yaptırın

Köpeğinizle araba seyahatine çıkmadan önce veterinerinize uğrayarak, sevimli dostunuzun sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekir. Böylece herhangi bir sağlık probleminden veya eksik olan aşılarının olup olmadığından emin olduğunuz zaman daha konforlu bir araba seyahati gerçekleştirebilirsiniz.

Sahip Olduğu Tüm Belgeleri Yanınızda Bulundurun

Köpeğinizin kimlik kartı, aşı kartı ve sağlık bilgilerinin yazılı olduğu belgeleri yol boyunca yanınızdan ayırmamanız gerekir. Yolculuk sırasında nasıl bir problemle karşılaşacağınızı tahmin edemeyeceğiniz için, her türlü tedbiri alarak köpeğinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. 

Koltuklara Örtü Kullanın

Köpeğim koltuğa işedi gibi bir şikâyette bulunmak istemiyorsanız, mutlaka arabanızın koltuklarına örtü sermelisiniz. Bunun için köpeklere özel olarak üretilen idrar ve leke geçirmeyen köpek örtülerini tercih edebilirsiniz.

Sevdiği Oyuncakları Mutlaka Yanınızda Bulundurun

Köpeğinizle yapacağınız araba yolculuğunda sevdiği oyuncaklar kurtarıcınız olabilir. Uzun süreli araba yolculuklarında arabanın hareket hali köpeğinizin canını sıkabilir. Bu tür durumlarda köpeğinizin dikkatini başka bir yere yönlendirmek ve oyalanması için sevdiği oyuncakları yolculuk sırasında köpeğinizin yanına koyabilirsiniz.

Köpeğiniz İçin Özel Emniyet Kemeri Kullanın

Araba yolculuklarında emniyet kemeri kullanmak, sadece insanlar için değil evcil hayvanların can güvenliği için de zorunlu bir ihtiyaçtır. Trafikte gerçekleşebilecek kazalara karşı dört ayaklı dostunuzun can güvenliği için özel olarak tasarlanan köpek emniyet kemeri kullanabilirsiniz.

Yolculuk Sırasında Bol Bol Mola Verin

Köpeğinizle uzun araba yolculuğu yapmak istiyorsanız, bol bol mola vermekten kaçınmamanız gerekir. Arabada devamlı olarak oturan ve hareketsiz kalan köpeğinizin kaslarını hareketlendirmesi, tuvalet ve su ihtiyaçlarını gidermesi için yol güzergahında bulunan uygun dinlenme noktalarında mola verebilirsiniz.

Araçta Mutlaka Su Bulundurun

Uzun araba yolculuklarında köpeklerin su içmeye ihtiyaçları olabilir. Vücutları ve enerjileri gereği çabuk terleyen köpekler, özellikle yaz mevsiminde yaptıkları araba yolculuklarında mutlaka suya ihtiyaç duyarlar. Köpeğinizin susadığını hissettiğiniz veya gözlemlediğiniz zaman, uygun bir noktada durarak su ihtiyacını karşılamasına fırsat verebilirsiniz.

Yolculuk Bitiminde Ödüllendirin

Köpeğinizle yaptığınız uzun araba yolculuğunda varış noktasına ulaştığınızda, sevimli dostunuzu gösterdiği sabrı ödüllendirmek adına ona en sevdiği ödül mamasını verebilir, sarılarak sevginizi gösterebilirsiniz. Köpekle araba yolculuğu yaparken bu tedbirleri sağlamanız durumunda daha güvenli ve huzurlu bir yolculuk geçirebilir, köpeğinizi böylece araba yolculuklarına hazır hale getirebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli