Köpeğim Kızgınlık Döneminde Mi?

Köpeklerin kızgınlık dönemlerinde farklı belirtileri ortaya çıkabilir. Peki, köpeğim kızgınlık döneminde mi, diye merak ediyorsanız bazı belirtilerin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Köpekler erişkinliğe ulaştıkları dönemlerde kızgınlık belirtileri göstermeye başlayabilir. Peki nedir bu belirtiler sizlere açıklayalım.

Erkek Köpeklerde Kızgınlık Dönemi Belirtileri

Erkek köpekler belirli bir olgunluğa eriştikten sonra, uygun çiftleşme dönemi olarak 6.aydan itibaren kızgınlık dönemine girmeye başlar. Çiftleşme zamanı geldiğinde salgıladıkları testosteron hormonu artışı ile birlikte erkek köpeklerde kızgınlık belirtileri olarak agresif davranışlar sergilediği görülebilir.

Kortizol ve testosteron hormonunun artışı ile birlikte erkek köpeklerde görülen genel belirtiler şöyle sıralanabilir:

 • Agresif davranışlar
 • Evden kaçma isteği
 • Dişi köpek gördükleri zaman değişken davranışlar sergileme
 • Bulunduğu alanlara idrar yapma
 • Genel bir dikkatsizlik hali
 • Gün içinde ve geceleri sürekli olarak havlama ve uluma

Sayılan bu belirtileri gösteren erkek köpekler, veteriner muayenesi olduktan sonra uygun görülen zamanlarda kontrollü bir şekilde çiftleştirilmelidir. Eğer köpek sahipleri çiftleştirmekten yana değilse, kısırlaştırma ameliyatı için vakit kaybetmeden veterinere danışması gerekir.

Erkek Köpeklerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Erkek köpekler erişkinliğe girdikten sonra, 6 ve 8 aylık olmak üzere belirli periyotlarla kızgınlık dönemine girerler. Dişi köpek arayışında olan erkek köpekler, bu süreci yaklaşık olarak 18-21 gün kadar sürdürür.

Erkek köpekler, kısırlaştırılmadıkları süre içinde yaşlanana kadar kızgınlık dönemi geçirmeye devam eder. Bu süreç yaşlılığa bağlı olarak sonlanmaz. Belirtileri gösteren erkek köpekleriniz için, çiftleşme sırasında dikkat edilmesi gerekenler noktasında özenli davranarak, 6.aydan itibaren çiftleşmesi için uygun bir partner arayışına girebilirsiniz. 

Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi Davranışları

“Östrus” olarak adlandırılan dişi köpeklerde kızgınlık dönemi, erginliğe eriştikleri 6 ile 14.aylar arasında belirtilerini göstermeye başlar.  Irklarına bağlı olarak değişkenlik gösteren kızgınlık dönemlerinin dişi kedilerde ne gibi belirtilere yol açtığını merak ediyorsanız, şöyle açıklayabiliriz:

 • Köpeğinizde huzursuzluk ve sinirlilik hali meydana gelebilir.
 • Köpeğinizde Proöstrus olarak tabir edilen vajinal kanama başlar.
 • Köpeğinizde diğer erkek köpeklerle yakınlaşma ve sahiplerinin bacaklarına çıkma isteği başlar.
 • Köpeğinizde genital organı yalama alışkanlığı başlar.
 • Köpeğinizin genital organında şişme yaşanır.
 • Köpeğinizde sık sık idrara çıkma isteği yaşanır.

Dişi Köpek Ne Zaman Kızgınlığa Girer?

Dişi köpeklerde ilk kızgınlık, köpeklerin kalıtsal özellikleri ve büyüme hızlarına göre farklılık gösterir. Bu yüzden dişi köpekler için net bir ilk kızgınlık tarihi vermek imkansızdır.

Dişi köpeğinizin erişkinliğe ulaştıktan sonra, ortalama olarak kızgınlığa girme zamanı 6-14 ay aralığıdır. Bazı köpekler bu süreci çok erken yaşayabilirken, bazı köpekler ise 17 ve 18.aydan itibaren de yaşayabilir.

Köpeklerde Kısırlaştırma Operasyonu

Köpek sahiplerinin sıklıkla araştırdığı konuların başında kısırlaştırma operasyonu yer alır. Köpeklerde kısırlaştırma operasyonu için uygun olan en erken zaman 2.aydır. Köpekler en erken 2.aydan itibaren kısırlaştırılmalıdır. Fakat köpeğinizin gelişimini tamamlamadan kısırlaştırılması önerilen bir durum değildir.

Köpekleriniz için zorlu bir operasyon olan kısırlaştırma operasyonu, köpeklerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Özellikle dişi kedilerde epey meşakkatli geçecek olan bu ameliyat için, köpeğinizin doğum yapmasını beklemek doğru bir davranış olmayabilir.

Köpeğiniz gelişimini tamamladığında veteriner ile görüşüp bir ameliyat günü belirlemeniz uygun bir davranış olacaktır. Operasyon için köpeğim kızgınlık döneminde mi, diye merak etmenize sebep olacak davranış belirtilerini göstermesini beklemenize gerek yoktur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli