Köpeğimi Uçağa Bindirebilir miyim? Hangi Kurallara Dikkat Etmeliyim?

Zorunlu seyahatlerde ya da tatil programı yaparken köpeğiyle beraber uçağa binmek zorunda olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Uçak yolculukları zamandan ciddi bir tasarruf sağlarken sevimli dostlarımızla bu süreci nasıl yönetebileceğimizi bilmemiz gerekiyor. Evcil dostlarımız da tıpkı bizim gibi sağlıklı ve güvenli bir şekilde seyahat etmelidir. Özenle davrandığınız ve kurallara dikkat ettiğiniz sürece köpeğinizle beraber sizler de uçak seyahatine çıkabilirsiniz.

Köpeğim Uçağa Binebilir mi?

Elbette köpeğinizle beraber uçağa binebilirsiniz. Kabinde köpeğinizi yanınıza almak için bazı kurallar bulunmaktadır. 7 kilograma kadar olan köpekler kabinde taşınabilirken daha fazla kiloya sahip köpekler maalesef farklı bir alanda taşınmaktadır. Ancak bu alan, evcil hayvanlar için son derece güvenlidir.

Köpeğiyle uçak seyahatine çıkmak isteyenler öncelikle havayolu firmasını arayarak detaylı bilgi almalıdır. Bu konuda bilgi alırken her havayolu firmasında farklı kurallara göre hareket edilebileceğini unutmayın.

Yurtdışına Köpeğimle Çıkabilir miyim?

Evet, köpeğinizle beraber yurt dışı seyahati de gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu süreçte firmalar sizden birçok belge talep edecektir. Köpeğin sağlık raporları ve aşı karneleri, firmaların isteyebileceği belgelerdendir. Ayrıca seyahat edeceğiniz ülkenin şartlarını da yine havayolu firmasından öğrenmeniz gerekiyor. Yurt dışı seyahatlerde kuduz testi de çoğu zaman isteniyor. Türkiye’de yaptıracağnız kuduz testiyle beraber rapor çıkararak seyahatinizde görevlilere sunabilirsiniz. Bu süreçte köpek pasaportunu da unutmayın. 2004 yılında beri yasal zorunluluk olan köpek pasaportu, yurt dışına gidebilmenin ilk şartıdır.

Uçağa Binmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Köpek dostlarımızın sağlığı her zaman önemli olduğundan seyahatten birkaç gün önce genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekir. Çünkü köpeğiniz uçağa binmeden önce kapsamlı bir şekilde muayene edilmeli ve varsa parazitlerden temizlenmelidir. Yolculuk esnasında yaşanabilecek sorunları önlemek adına bu sürece gereken önemi vermenizi tavsiye ediyoruz.

Köpeğinizin seyahat edeceği bölümü öğrendikten sonra onun rahat etmesi adına gerekli aksiyonları almanızda yarar var. Örneğin, kargo kısmında seyahat edecekse geniş ve rahat bir kafes almalısınız. Son olarak sevimli dostunuzun kaybolma ihtimaline karşı boynuna kişisel bilgilerinizin yer aldığı bir künye takmanız çok önemlidir.

Hangi Köpek Cinsleri Uçakta Taşınmıyor?

Bazı köpek cinslerinin uçakta taşınması yasaklanmıştır. Bunlar;

  • Amerikan Bulldog
  • Doberman
  • Pitbull Terrier
  • Japanese Tosa
  • Mastiff
  • Tibetian Mastiff
  • Neopolitan Mastiff şeklinde sıralanmaktadır.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli