Köpeğim Dışkısını Yiyor, Ne Yapmalıyım?

Köpekler gerçekten bu dünyanın en çok sevilen canlılarından biridir. Sadık olmaları dışında sevecen ve zeki olmaları da onların ne kadar çok sahiplenildiğinin bir göstergesidir. Ancak patili dostlarımız her zaman sevimli olmayabilir. Bazen sizi rahatsız edebilecek davranışlar sergileyen köpeklerin ‘dışkı yeme’ gibi bir alışkanlığının olabileceği unutulmamalıdır. Son zamanlarda köpeğim dışkı yiyor, ne yapmalıyım, köpekler neden dışkı yer gibi sorular araştırılmaya başlanmışken bizler de bu durumun nedenlerini ve çözüm yollarını paylaşmaya karar verdik.

Köpeklerde Dışkı Yeme Nedenleri

Dışkı yeme öncelikle sağlık sorunlarının göstergesi olabilir. Ayrıca stres ve hatalı beslenme gibi durumlar da köpeklerde dışkı yeme nedenleri arasındadır. Şimdi bu nedenleri birlikte inceleyelim.

Sağlıksız ve Hatalı Beslenme: Yapılan araştırmalarda sağlık sorunu olmayan köpeklerin dışkı yeme davranışının neredeyse hiç olmadığı saptanmıştır. Bu durumda köpeğinizin sağlıksız ya da hatalı beslenmesi, dışkı yemesine sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman ona kızmamalı ve strese sokmamalısınız. Yapmanız gereken tek şey, bir süre gözlemlemek ve dışkı yemeye devam ediyorsa hızlıca veterinere götürmektir.

Cezalandırma: Köpeğiniz dışkısını yiyor ve siz de buna karşılık onu cezalandırıyorsanız, aynı hareketi tekrarlama olasılığı yüksektir. Gerçekten evcil hayvanlara karşı olan tutumlarımız onları çok ciddi derecede etkiliyor ve hareketlerinde inatçı davranışlara neden olabiliyor. Bu yüzden dışkı yiyen köpeği cezalandırmadan teşhis ve tedavi için veterinere götürmenizi tavsiye ediyoruz.

Sağlık Sorunları: Köpeklerde dışkı yeme nedenleri arasında birtakım sağlık sorunları da yer alıyor. İç parazitlerin yanı sıra pankreas hastalığının bu soruna neden olduğu bilinmektedir.

Köpeklerde Dışkı Yeme Probleminin Tedavisi Var mı?

Elbette bu sorunla ilgili en doğru tedaviyi veteriner hekim uygulayacaktır. Bazı ilaç ve tabletler sayesinde köpeğinizin sindirim sistemindeki sorunlar giderildiği için dışkı yeme sorunu da ortadan kalkacaktır. Fakat ilaçların %100 kesin tedavi yöntemi olduğunu söylemek yanlış olacaktır.

Bu süreçte yapmanız gereken şey, tedavi devam ederken köpeğinize olan ilgiyi artırmak ve onu yalnız bırakmamaktır. Aktardığımız üzere köpekler stres nedeniyle de kendi dışkısını yiyerek farklı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. O halde her zamankinden biraz daha fazla sevgi göstererek bu zor zamanda ona destek olmayı sürdürmenizi öneriyoruz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli