Kedi Sakinleştirici İlaçlar Her Zaman İşe Yarar mı?

Patili dostlarımız bazı nedenlerden dolayı saldırgan ve sinirli davranışlarda bulunabilir. Tıpkı biz insanlar gibi strese giren ve bu yüzden gündelik yaşamı olumsuz etkilenen patili dostlarımız için sprey, pati jelleri ve ilaç jelleri üretilmektedir. Kedilerin saldırgan ve sinirli bir yapıda olup olmadığını anlamak için tüylerine bakmanız yeterlidir. Dağınık bir tüy yapısı, kedinin saldırgan olduğunu gösterir. Öyle ki sahibine karşı da hırçın olabilen sevimli dostlarımız için bazı ilaçların kullanılabileceği unutulmamalıdır. Elbette bu ilaçları veteriner onayıyla almalı ve yine veteriner kontrolüyle kullanmalıyız.

Kedi Uyutma İlacı Ne İşe Yarar?

Patili dostumuzun sinirli olması durumunda kullanılabilen uyutma ilacı, veteriner hekim kontrolünde reçete edilmektedir. Aslında kediler onlara karşı sevmedikleri bir davranış içinde bulunduğumuzda çok sinirlenirler. Örneğin kuyruğunu çekmek, bıyıklarıyla oynamak, istemediği şekilde sevmek ya da benzer durumlardan kaynaklı sinirlenebilen patili dostlarımız için sinir giderici ilaçlara başvurulabilir. Fakat bu ilaçların yan etkisinin olabileceği unutulmamalıdır.

Kediler için hazırlanan uyku ilaçları aslında gün içindeki stresi ortadan kaldırmak amacıyla kullanılmalıdır. Bazen kediler stresli anlarında yün çiğneyebilir. Bu huyları aslında onların farklı sağlık sorunlarıyla karşılaşmasına da neden olabilir. burma ve siyam ırkı kedilerinde daha çok görülen bu davranışları engellemek adına önce veterinere götürmenizi öneriyoruz. Çünkü stres tek başına sinirli olması için yeterli olmayabilir. Farklı bir hastalıktan dolayı da kediniz gün içinde sürekli agresif davranabilir.

Veteriner kontrolüyle beraber varsa bir hastalık teşhis edilecek ve tedaviye geçilecektir. Hastalık dışı stresi önlemek için patili dostlarımız için hazırlanan pati jellerinden faydalanılabilir. Bu jellerin yan etkisi yok denecek kadar azdır. Patilere sürülen jeller onların sakinleşmesi için idealdir. Aynı ilaçların sprey formları da bulunmaktadır.

Kediler her zaman ilgi bekleyen canlılardır. Bu nedenle geçici olarak da olsa strese girmemeleri için onlarla gün içinde ilgilenmemiz gerekir. Ayrıca hatalı bir davranışta cezalandırma yoluna gitmememiz her şeyden önemlidir. Onların istediği tek şey gün içinde sevgi ve ilgi başta olmak üzere mama ve su ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. İşte bu yüzden patili dostlarımızı strese sokacak herhangi bir davranıştan uzak durmaya devam etmeliyiz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli