Köpeğim Dışarıda Her Şeyi Kokluyor

Sevimli dostlarımızla ilgili belki de bilmediğimiz farklı özellikler bulunuyor. Örneğin patili arkadaşlarımızı gezintiye çıkardığımızda gördükleri her şeyi koklaması sizi tedirgin edebilir. Daha çok farklı köpeklerle tanıştıkları zaman koklama duyusunu devreye alan köpek dostlarımız gördüğü her şeyi de koklayabilir. Öncelikle köpeklerdeki koku alma sisteminin insanlara göre aşırı gelişmiş olduğu unutulmamalıdır. Yazımızın devamında köpeğim her şeyi kokluyor, köpeğim neden her şeyi kokluyor gibi araştırmalarınızın tüm detaylarına ulaşabilirsiniz.

Köpeklerde Koku Alma Duyusu

Yapılan araştırmalarda köpeklerdeki koklama şekillerinin farklı ortaya çıkarılmıştır. Yine bir diğer incelemede köpeklerde yaklaşık 300 milyon reseptör bulunurken insanlarda sadece 6 milyon koku alma reseptörü var. Bu durum köpeklerin çevresindeki her kokuyu alabildiğini ve merak edebileceğini göstermektedir.

Koku alma kapasiteleri olağanüstü durumda olan köpeklerin birçok ırkında görme sorunu yaşanabilir. Fakat gelişmiş koku alma yetenekleri sayesinde bu durum bir sorun olmaktan çıkacaktır. Çevremizdeki bazı köpeklerin güzel olmayan şeyleri yaladığı ve sürekli kokladığına şahit olabilirsiniz. Elbette bu davranışın bazı nedenleri bulunuyor. Yani köpeğim her şeyi kokluyor şeklinde yapacağınız araştırmaların önemli yanıtları vardır.

Köpekler ile ilgili bir diğer ilginç bilgiye de yer verecek olursak, saniyede 5-10 defa nefes alabildikleri unutulmamalıdır. İnsanlar ise saniyede sadece 1.5 defa nefes alabilir. Köpekler nefes aldığı kadar insanlara göre iyi bir nefes vericidir. Bu özellikleri bir arada incelediğimiz zaman ne kadar karmaşık ve güzel bir koku alma duyusuna sahip olduklarını anlayabiliriz.

Köpekler Neden Her Şeyi Koklar?

Patili dostlarımızın birbirinin kuyruğunu kokladığına çok kez şahit olmuşuzdur. Bunun nedeni, köpeklerin birbirlerinin duygusal durumunu öğrenmeye çalışmasıdır. Bu koklama sayesinde köpeklerin ne yedikleri ve bağışıklık sisteminin nasıl çalıştığı anlaşılabilir. Öte yandan koku duyularını kullanarak kimyasal mesajlar işleyen köpeklerde elde edilen veriler beyne ulaşır ve güvenlik konusunda net bilgiler verir. Yani bir köpek karşısındaki köpeğin ne kadar güvenilir olduğu bu şekilde anlayabilir.

Köpekler meraklı canlılardır. Sadece birbirlerini değil, sokak ortasında fark ettikleri herhangi bir cismi de koklayarak ne kadar güvende olduklarına karar vermektedir. Bu yüzden köpeğin her şeyi kokluyor diyen patili severlerin herhangi bir endişeye kapılmaması gerekir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli