Kedimin Burnu Sürekli Akıyor

Kedimin burnu sürekli akıyor diyen kedi sahipleri endişe yaşayabilirler. Kedilerde yaşanan burun akıntısının sebepleri çok farklı olabilir. Bu sebeple bazı burun akıntısı semptomu kendiliğinden geçebilirken bazı kedilerde veteriner hekime baş vurup tedavi edilmesi önerilmektedir. Burun akıntısı kedilerde hapşırığa da sebep olabilir. Kedilerde görülen burun akıntısı çift taraflı, tek taraflı da olabilir. Akıntının miktarı, rengi burun akıntısının sebebini bulabilmek için yardımcı olabilir.

Kedilerde Burun Akıntısının Belirtileri

Kedimin burnu sürekli akıyor diye veteriner hekime başvuran sahipler öncelikle başka belirtiler var mı diye kontrol etmeleri gerekmektedir. Kedilerde görülen burun akıntısı hava geçişine bağlı olarak hapşırık, burun tıkanıklığı, iştah kaybı, gözlerde akıntı, kilo kaybı gibi başka belirtiler görülebilir. Bu belirtilerin kedi sahipleri tarafından önemsenmemesi kedilerde daha büyük problemlere sebep olabilir. 

Kedilerde Burun Akıntısının Sebepleri

Kedimin burnu sürekli akıyor şikayetiyle ilgilenen kedi sahipleri öncelikle sebeplerinin ne olduğunu bilmeleri gerekir;

  • Kedilerin burnu akıyorsa büyük ihtimalle kedilerin sinüslerinde ve burun boşluklarında yer alan dokular enfeksiyon kapmıştır ve iltihaplanmıştır. 
  • Burun akıntısı sorunu sürekli görülüyorsa, üst solunum yolu enfeksiyonunda bir sorun görülüyor olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu genelde virüsler sebebiyle oluşmaktadır. Daha da ilerlemesi bakteriyel enfeksiyon şüphesini de beraberinde getirebilir. 
  • Kedilerde hava yollarının iltihaplanması sonucu burun akıntısı görülebilmesi oldukça yaygın bir problemdir. Rinit denilen bu iltihaplanma türü; bakteriler, virüsler, mantarlardan dolayı olabilmektedir. Aynı zamanda kedide görülen alerji de rinit oluşumuna neden olabilir.
  • Kedilerin burunlarına yapılan büyük darbeler sonucu, kanla beraber akıntı olarak burundan aşağı gelebilir. Aynı zamanda enfeksiyon görülür ise akıntının rengi yeşil olabilir. Bu gibi durumlarda enfeksiyonun daha fazla yayılmaması için veteriner hekime baş vurulup çözüme ulaştırılması sağlanmalıdır.
  • Sürekli toksinlere maruz kalan kedilerin burunlarında tahrişler oluşabilir. Bu durum sonucunda da iltihaplanma görülebilir ve enfeksiyona çevirebilir. Bunun sonucunda da kedilerde burun akıntısı görülebilmektedir.
  • Eğer kedinin burun akıntısı kötü koku yayıyorsa, kıvamlı ve sarı renkteyse bakteriyel bir enfeksiyon oluşmuş olabilir. Bu durumda da veteriner hekime baş vurup gerekli tedavilerin bir an önce yapılması gerekmektedir.

 

Kedilerde Burun Akıntısının Tedavisi

Kedimin burnu sürekli akıyor endişesi yaşayan kedi sahipleri ilk olarak veteriner hekime baş vurmalı ve akıntıyla birlikte görülen semptomları hekime bildirmeleri gerekir. Veterinerin yaptığı müdahaleler dışında en doğru teşhisin konulabilmesi için sürüntü testleri, bilgisayarlı tomografi ve kan testleri gibi ek tetkiklere gerek duyulabilmektedir.

Kedilerde burun akıntısı görüldüğünde öncelikle altında oluşabilecek sebepleri aramak doğru olur. Bu sebeple burun akıntısı görülme nedeni daha iyi planlanabilir. Eğer burun boşluğuna yabancı bir cisim kaçtıysa operasyon gerekebilir. 

Enfeksiyon sebepli burun akıntısı görülüyorsa kediye ilaç tedavisi başlatmak doğru olur. Alerjenler sonucu burun akıntısı görülen kedilerde öncelikle alerjen madde tespit edilip daha sonra alerjenin etkilerini azaltmak amaçlı tedavilerle birlikte burun akıntısı giderilebilir. 

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli