Kedilerde Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kedilerin yaşamlarının sağlıklı olması için çabalayan kedi sahipleri, kedilerde kilo kontrolü nasıl yapılır? Sorusunun cevabını merak eder. Kedilerin yavruluk döneminden itibaren sağlıklı bir hayata sahip olması için ideal olan kilosunu koruması gerekir. Özellikle kısırlaştırma uygulamasından sonra kilo almaya meyilli olan kedilerin, uzman veteriner hekimler eşliğinde kilo kontrollerinin yapılması gerekir. Kedilerin kilo kontrolü ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulmanıza yardımcı olabiliriz.

Kedim İdeal Kiloda Mı?

Kedilerde ideal kilonun altında veya üstünde olmak, onların yaşam kalitelerini olumsuz etkileyen bir durumdur. Sevimli dostlarınızın zaman zaman kilo kontrolünü yapmanız, olası obezite ve çeşitli hastalıkların önünü kapatmanızı sağlayacaktır.

Peki, kedinin kilolu olduğu nasıl anlaşılır? Kedilerin kilolu mu yoksa zayıf mı olduğunu anlamak için sevimli dostunuzu iyi gözlemlemeniz gerekir. Kedinizin kilolu olduğunu kaburgalarına dokunarak anlayabilirsiniz. Kaburgalarına dokunduğunuzda hissetmiyorsanız ve sevimli dostunuza yan profilden baktığınız zaman karın bölgesinin aşağıya sarkmış olduğunu gözlemliyorsanız, kediniz kilolu demektir.

İdeal kilonun üstünde olan kedilerin beslenme programlarını, yaşına ve karakterine düzenleyebilirsiniz. Gün içinde enerjik bir yapıya sahip olan kilolu kediler için diyet programında belirtilen porsiyonun bir tık üzerine çıkabilirsiniz. Fakat diyet programlarında uyguladığınız bu tür değişiklikler, nadiren başvurduğunuz yöntemler olması gerekir.

Kediler Neden Kilo Alır?

Kedilerde obezite ile mücadele ederken, öncelikle onları kilo almaya iten faktörlerin neler olduğunu bilmek gerekir. Kedilerde kilo alma nedenleri şöyle sıralanabilir:

  • Hipotiroidi
  • Pankreas kanseri
  • Hareketsizlik
  • Yanlış beslenme
  • Diyabet ve hipofiz bezi hastalığı

Sayılan nedenlerden kaynaklı olarak kilo alan kedilerin, zaman içerisinde beyin hastalığı, kalp-damar hastalıkları ve çeşitli rahatsızlıklara yakalanma ihtimalleri daha yüksektir. Bu nedenle şişmanlayan kediler için vakit kaybetmeden bir çözüm yolu aranmalı, uzman veteriner hekime danışarak kilo kontrolünün sağlanması gerekir.

Kedilerde Kilo Kontrolü İçin Öneriler

Kedilerin ortalama %20’si ideal kilonun üstündedir. Sağlıksız beslenme, hareketsizlik ve hastalık kaynaklı gerçekleşen kilo alımı, insan yaşamında olduğu gibi hayvanlar aleminde de sağlıksız bir yaşamı beraberinde getirir. Kontrolsüz ve sağlıksız bir şekilde kilo alan kedilerin kilo vermesini sağlamak amacıyla yapılan kilo kontrolü için, bazı adımları izlemeniz gerekir.

Egzersiz

Egzersiz kedilerin gün içinde biriken enerjisini atmasına yardımcı olurken, aynı zamanda kilo vermelerine de yardımcı olur. Köpek sahipleri gibi gün içinde dışarı çıkaramayacağınız tüylü dostlarınız için, ev ortamını oyun alanına dönüştürebilirsiniz. En sevdiği oyuncaklarıyla oyun oynamaya teşvik edebilir, yakalama ve zıplama oyunları oynayarak egzersiz yapmasını sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme

Kedilerin tükettikleri mama, yaşam standardı için oldukça önemlidir. Kediniz için tercih edeceğiniz mamaların besleyiciliği yüksek ve kedinizin alması gereken tüm besin değerlerini içermesi gerekir. Kedi diyeti nasıl yapılır? Diye merak eden kedi sahipleri ve hayvanseverler için, mamanın içeriğinde; vitamin, mineral, çinko, fosfor ve protein değerinin yeterli olması gerektiği söylenebilir. Aynı zamanda kedinizin sevdiği aromalara tercihinizde öncelik vermelisiniz.

Porsiyon Kontrolü

Kedi sahipleri sevimli tüylü dostlarının bol bol mamaya ihtiyaç duyduğunu zanneder. Halbuki kedilerin gün içinde tüketmesi gereken porsiyondan fazlasını tüketmesi, bazı sağlık problemlerine zemin hazırlayabilir. Bu nedenle kedilerde kilo kontrolü sürecinde sağlıklı ve kaliteli mama tercihi kadar, porsiyon kontrolü de bir o kadar önem taşır. Özellikle yetişkinlik döneminde iştahı açılan ve yavruluk dönemine kıyasla daha fazla tüketmeye meyilli olan obez kedilerin beslenmesi için, porsiyon kontrolünün yapılması hayati bir öneme sahiptir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli