Yavru Kedi Gelişim Süreci Nasıldır?

Kedi sahiplenmek isteyen birçok yeni kedi ebeveyn adayı “yavru kedi gelişim süreci nasıldır?” sorusunun yanıtını merak ediyor olabilir. Yavru kediler doğdukları ilk an kör ve sağırdır. Aynı zamanda ayakta duramayan ve tüm ihtiyaçları için anneye muhtaç olan minik dostlarımızın gelişim süreci belirli aşamalarda gerçekleşir. Doğdukları ilk andan 6 aylık süreci tamamlayana kadar yavru kabul edilen kedilerin gelişim sürecini sizlere şöyle aktarabiliriz.

Yavru Kedi Gelişim Aşamaları

Günün büyük bir bölümünü uyuyarak ve anne sütü ile beslenerek geçiren yavru kedi gelişim tablosu 1 haftalıktan 12 haftalığa kadar geçen bir süreci kapsayacak şekilde hazırlanır.

Yeni doğan yavru kediler, 4 haftalık süreci tamamlayana kadar günün tamamında bakıma ihtiyaç duyar. Yeni doğan yavru kedi özellikleri ortalama olarak şöyle açıklanabilir;

  • Ağırlık: 85-110gr
  • Diş: Dişleri yok
  • Gözler: Gözleri kapalı
  • Kulaklar: Kulakları katlanmış ve işitme yok
  • Göbek kordonu mevcut

Yavru Kedilerde 1-4 Haftalık Gelişim Süreci

Yavru kedilerde gelişim süreci haftalık bazda takip edilir. 1-4 haftalık süreçte yavru kedilerde gözlemlenen değişimler fiziksel ve davranışsal olmak üzere iki farklı kategoride değerlendirilir.

Fiziksel Gelişim

1-4 haftalık gelişim sürecinde yavru kediler, 150-490gr kilo aralığındadır. Fiziksel gelişimlerinin en önemli aşaması olarak değerlendirilen 1-4 haftalık süreçte minik dostunuzun kulakları ve gözleri yavaş yavaş açılır. 3 aylık gelişimini tamamlayan yavru kedilerin göz rengi artık belirginleşir ve bebek dişlerini dökmeye başlar. Peki 2 haftalık yavru kedi ne ile beslenir? Yavru kediler 8 haftalık gelişimlerini tamamlayana kadar anne sütü ihtiyacını süt tozu karışımı ile karşılaması gerekir.

Davranışsal Gelişim

Yavru kediler 2.haftadan itibaren emekleyip, miyavlamaya başlar. 3 haftalık sürece kadar kas ve kemik gelişimini sürdüren yavru kediler, uykuya daha az vakit ayırmaya başlar. 1 aylık kedi görüntüsü ile etrafta dolaşmaya başlayan yavru kediniz, çevresinde olup bitenlere karşı merak duygusu geliştirir. Dolayısıyla 3.haftadan itibaren kediler diğer evcil hayvanlarla iletişim kurmaya başlayıp, sosyalleşme davranışlarında bulunmaya başlar.

Yavru Kedilerde 4-8 Haftalık Gelişim Süreci

Kediler 4.haftadan itibaren kişiliklerini geliştirmeye başlar. Karakterlerini tanıma açısından en önemli evre olarak tanımlayabileceğimiz 4-8 haftalık gelişim aşaması, yavru kedilerin davranışlarında net gözlemler yapabilmenizi sağlar.

Fiziksel Gelişim

4 haftalık yavru kedi nasıl olur? Yavru kediler 4-8 haftalık gelişim sürecinde ortalama olarak 490-950gr ağırlığında olur. Bu evrede yavru kedilerin beslenmesinde anne sütü yavaş yavaş yerini yaş mama ve kuru mamaya bırakmaya başlar. Günde 3 defayı geçmeyecek şekilde oluşturduğunuz beslenme programında kedinizin gün içinde alması gereken mineralleri aldığından emin olmalısınız.

Davranışsal Gelişim

Bu aşamada yavru kedi bakımı için anneye duyulan ihtiyaç ortadan kalkar. Kendilerini yalayarak temizlemeyi başaran yavru kediler, 4 haftalık gelişim sürecinden itibaren yemek, tuvalet ve temizlik ihtiyaçlarını kendi karşılayabilir.

Yavru Kedilerde 8-12 Haftalık Gelişim Süreci

Evcil hayvan doğumundan yetişkinlik evresine kadar daima bir gelişim aşamasındadır. Kediler 2 aylık olana kadar yaşam ve bakım için anneye ihtiyaç duyarken bu evreden sonra kendi bakımını ve gelişimini sürdürmeye başlar. Yavru kedilerde 8-12 haftalık gelişim süreci fiziksel ve davranışsal olmak üzere 2 farklı kategoride incelenebilir.

Fiziksel Gelişim

Kediler 8-12 haftalık gelişim sürecinde ortalama 890gr-1,7kg ağırlığında olmalıdır. Yavru kediler gelişimlerinin kritik aşamasını 12.haftadan itibaren tamamlar. 8 haftalık olgunluğa erişen yavru kedi kısırlaştırma operasyonu için hazır durumdadır.

Davranışsal Gelişim

Gelişimlerinin 8.haftasından itibaren yavru kediler, çevresine karşı meraklı davranışlar sergiler. Diğer evcil hayvanlarla iletişim kurmaya başlayan yavru kedi 8.haftadan itibaren kendini dış etkenlere karşı koruma gücünü kazanır. Diğer canlılarla iletişim kurup sosyalleşmeye başlayan kedilerin bu evrede karakterleri oturmaya başlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli