Kediler Sahiplerine Neden Küser?

Kediler sahiplerine neden küser, sorusu günümüzde birçok kedi sahibi tarafından merak edilmektedir. Kediler evlere neşe getiren varlıklar olarak bilinse de zaman zaman anlaşılması zor ruh hallerine girdikleri görülebilir. Bu ruh hallerinin bir sonucu olarak da farklı trip davranışları sergileyebilir.

Sevimli dostunuz size küstüğü zaman moraliniz bozulabilir, onunla barışmak için türlü çalışmalara girişebilirsiniz. Fakat kedinizle barışmak için onun öncelikle size neden küstüğünü anlamanız ve o durumu ortadan kaldırmanız gerekir. Aksi takdirde özgürlüğüne oldukça fazla düşkün olan tüylü dostunuz, size istediğini yaptırana kadar trip atmaya devam edecektir.

  • Yüksek Sesle Uyarılmak

Yaşam alanınızı ve sevginizi paylaştığınız sevimli arkadaşınızın belki de onu kızdıran en önemli sebeplerden biri yüksek sesle uyarılmak denebilir. Kedim bana bakmıyor ve benimle etkileşim kurmuyor gibi şikayetler birçok kedi sahibi tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Kedilerin hareketli ve bazen söz dinlemeyen varlıklar olduğunu hepimiz kabul edebiliriz. Fakat bu hareketlilik bizlerin gece vakti uyuduğumuz zamanlarda yaşanması da kedi sahiplerinin canını sıkan bir durumdur. Bu yüzden zaman zaman onları uyarmak için sesimizi yükseltebiliriz. Kedinize uyarır nitelikte konuştuğunuzda, hoşlanmadığınız veya kızdığınız bir şeyi yaptığı zaman sesinizi yükselttiğinizde onu küstürebilirsiniz.

  • Alışkanlıklarını Bozmak

Kediler hayvanlar aleminde alışkanlıklarına ve rutinlerine en bağımlı olan hayvanlar arasında yer alır. Özellikle ev ortamında büyüyen kediler kullandığı kum ve mamanın değişiminden büyük rahatsızlıklar duyabilir. Kediler sahiplerine neden küser, diye merak eden kedi sahipleri için alışkanlıklarının bozulması küsmelerinin başlıca sebeplerinden biridir diyebiliriz.

Kediler yaşadıkları alanı fazlaca sahiplenen hayvanlardır. Ev içinde yattıkları, dinlendikleri, yalnız kalmak istedikleri ve oyun oynadığı alanlar belirlidir. Canları istediği zaman dilediği battaniyede, koltukta, yatakta ve dolap üstlerinde olmak üzere evin her yerinde vakit geçirebileceğini düşünürler. Tüylü dostunuzu kızdırmak veya küstürmek istemiyorsanız zorunda kalmadıkça ev içinde sahip olduğu alanlara saygılı olmalı aynı zamanda kullandığı kum ve mamasını zorunda kalmadıkça değiştirmemelisiniz.

  • Yalnız Bırakılmak

Miskin dostunuz evde yalnız kalmak için kendine özel alanlar oluştursa da bu durum onların yalnız bırakılmaktan hoşlandıkları anlamına gelmez. Peki kediler yalnızlıktan korkar mı?

Köpeklere kıyasla kedilerin evde bakımı daha kolaydır. Çünkü köpeklerin dışarı çıkma ihtiyacı varken, kediler tüm ihtiyaçlarını ev içinde karşılayabilir. Aynı zamanda kediler, 8-10 saat evde yalnız kalmakta bir sorun yaşamazlar.

Çalışan veya seyahat eden ev sahipleri, kedilerini birkaç gün evde yalnız bırakmak zorunda kalabilir. Fakat sevimli dostunuzu uzun süreli evde yalnız bırakmayı alışkanlık haline getirdiğiniz zaman, bu durum onları mutsuz etmeye başlayabilir. Miskin dostunuzu yalnız bırakmak zorunda kaldığınız zamanlar, ev içinde ona özel alanlar oluşturarak ve sevdiği oyuncakları vakit geçirdiği alana bırakarak yalnız kaldığı zamanları daha eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz. 

  • Eve Başka Kedi Gelmesi

Kedinizi küstüren bir başka konu ise, eve başka bir kedinin girmesidir. Küçük çocuklarda olduğu gibi, eve yeni bir kedinin girmesi sizin ona gösterdiğiniz sevginin kıskanılmasına sebep olabilir. Ona gösterdiğiniz sevginin, eve yeni gelen bir kedi ile biteceğini zanneden tüylü dostunuz size bunun için trip atarak tepkisini size böyle göstermeyi tercih edecektir.

Eve başka bir kedi almaya karar vermeden önce çok iyi düşünmeniz gerekir. Evinize başka bir kedi alma fikrini hayata geçirdiyseniz bunun için aşamalı olarak ilerlemekte fayda var. Evinizin ilk sahibi olan kedinizi küstürmemek için, yeni getirdiğiniz kediyi sevip ilgilenirken mutlaka onunla da ilgilenmeyi ihmal etmemeniz gerekir. Yani ona her zaman evin ilk sahibi olduğunu hissettirirseniz, hem diğer kedi hem de sizin için bu süreç daha kolay ve eğlenceli bir duruma dönüşebilir. Kediler sahiplerine neden küser, diye merak eden kedi sahipleri barışmak için onların rahatsız olduğu durumları ortadan kaldırarak ilk adımı atabilirler.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli