Anne Kedi Yavrusunu Ne Zaman Terk Eder?

Anne kedi yavrusunu ne zaman terk eder kedi severlerin merak ettiği bir konudur. Ekolojik süreç içerisinde anne kedilerin yavrularına karşı gösterdikleri belirli tavırlar bulunur. Bu durum insanlardaki süreçten daha farklı işler. Doğanın kanunu olarak kabul edilen anne kedinin yavrularından uzaklaşma aşaması doğumdan sonra belirli bir zamanda gerçekleşir. Bu her kedide yaşanan ve olması gereken bir süreci barındırır. Burada uzmanların belirlemiş olduğu ideal bir ayrı kalma süresi ortaya konmuştur. Hayvan davranışları üzerine yapılan araştırmalarda belirlenmiş olan bu süre yavru kedinin kendisini dış dünyaya hazır hissettiği ve anne kedinin bunu fark ettiği bir zamanda gerçekleşecektir.

Anne Kedi Yavrusundan Ne Zaman Ayrılmalıdır?

Anne kedi yavrusunu ne zaman terk eder konusu üzerine yapılan araştırmalar en doğru zamanın tespitinde genel bir inceleme yaparak bilimsel verileri ortaya koymuşlardır. Süreç yalnızca mantıklı fikirlerle yürütülmekte anne kedinin içgüdüsel davranışlarıyla da ilgili bir durum olmaktadır. Anne kedi yavrularını doğurduğu andan itibaren farklı bir psikolojik yapıya bürünür. Bazı kediler çocuklarını reddederler, beslemek veya emzirmek istemezler. 

Bazıları ise ergenlik çağına ulaşıncaya dek çocukları ile ilgilenir ve onları gerçek dünyaya alıştırabilmek adına belirli aralıklarla serbest bırakır. Bu süreçte en çok merak edilen konu anne kedinin yavrusunu neden terk ettiğidir? İçgüdüsel olarak yaşanan bu süreçte anne kedi eğer yavru da bir hastalığın var olduğuna hissederse onu reddetme eğiliminde bulunabilir ve eğer yavrulardan yalnızca biri hastalanmışsa sağlıklı olan yavrulardan uzaklaştırmaya çalışabilir.

Yavru kedilerin annelerinden ayrılma süreçleri kendi kendilerine yaşayabilecek bir bağımsızlık dönemine girdiklerinde görülen bir davranıştır. Yaklaşık olarak 3 ay içerisinde kendilerine yetebilecek ve dışarıya alışkanlık gösterecek bir davranış durumuna girdikleri gözlenir. Bu durum bazen 4 ve 4,5 ayı da bulabilmektedir. Başlangıçta anne sütü ile beslenen yavrular pekçok davranış kalıbını annelerinden öğrenirler. Süt ile beslenme evresi tamamlandığında yavaş yavaş kendi başına hareket etmeye başlayan yavru kediler ayrılma süresinin geldiğinin sinyalini de verirler. Gelişimsel süreç içerisinde bu olması gereken kritik bir dönem olarak bilinmektedir. 

Anne Kedi Yavrusunu Neden Terk Eder?

Anne kedi ve yavruları üzerine yapılan araştırmalar anne kedinin bir süre sonra yavrularını terk ettiğini gözlemlemiştir. Aslında bu terketmek olarak nitelendirilmesi doğal bir davranıştır. Yaklaşık olarak 3.aydan itibaren kendisini koruyabilmeye başlayan ve güven duygusu oluşan yavru kediler, süt emme evresini atlatır. Bu evrenin ardından yavaş yavaş kendi başlarına hareket etmeye başlarlar ve bu da ayrılma zamanının yaklaştığının yavru kedinin belirli bir sorumluluk almaya başladığında yani olgunlaştığını bir belirtisi olarak görülür. Her geçen ay ile beraber artık yavru kedi kendi kendine oyun oynayabilme davranışını gösterirken kendi başına uyuyabilecektir. Bağımsızlık kazanma evresinde anne kedi yavrularını destekler. Ancak bazı durumlarda bu zaman tamamlanmadan önce daha yeni doğurmuş bir bebek annesi tarafından terk edilebilir. 

Daha yeni doğmuş bir yavru kedinin anne kedi tarafından terk edilmesinin sebepleri yavrunun istenmeyen bir hastalığa yakalanmış olması, normalden daha büyük boyutlarda ve kendisine benzemeyen bir yavru doğurmuş olması, anne kedinin yeterince gelişmeden erken anne olması veya bazı kedilerde görülebilen süt kanalları tıkanması rahatsızlığı olarak görülen mastitis hastalığına yakalanmış olması sebepleri arasındadır. Anne kedi yavrusunu ne zaman terk eder konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Süreç içerisinde anne kedi ile yavru kedinin biyolojik olarak ayrılmaları gereken bir zaman dilimi bulunduğu tespit edildi. Bu zamanın öncesinde annenin kedi ile bağının kesilmesinin de belirli nedenlerden dolayı meydana geldiği ortaya konarak konu netleştirildi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli