Kediler Neden Her Şeyi Koklar?

Kediler neden her şeyi koklar sorusu bir çok kedi sever tarafından merak edilen bir konudur. Yapıları gereği kedilerin en gelişmiş duyu organları arasında koklamak bulunur. Kediler genetik aktarımları sebebiyle beslenme ve korunma gibi hayati ihtiyaçlarını koklamak üzerine kurmuş olan canlılardır. Bu sebeple kedilerin koku alma yetenekleri oldukça güçlüdür. Özellikle yeni bir eve girdiğinde ilk alışma süresi geçtikten sonra kediler her yeri koklamaya başlarlar. Kendilerini oraya ait ve güvende hissetmelerinin tek yolu budur. Kokladığı şeyleri hafızasına kazıyan kediler bir daha unutmazlar. 

Kedilerin Her Şeyi Koklamasının Sebebi Nedir? 

Kedilerin bir nesneyi koklarken genellikle ağızlarını açtıkları görülür. Bunun sebebi ise ağızlarında bulunan koku tomurcuklarını aktif hale getirmektir. Kedilerin her şeyi koklamasının altında ise bir çok sebep bulunur. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  • Doğru besini tükettiğinden emin olmak: Yemek konusunda oldukça seçici olan kedilerin bir besini tüketmeden önce kokladıkları tüm kedi severler tarafından karşılaşılmış bir durumdur.  Kediler bu sebeple sadece koklayarak onayladıkları besinleri tüketirler. Öyle ki kedilerin besinlerini tatlarına göre değil, kokularına göre seçtikleri bilinir. 
  • Kızgınlık dönemi ve çiftleşme isteği: Belirli bir yaştan sonra hormonal dengeleri değişerek kızgınlık adı verilen çiftleşme dönemine giren kedilerin her şeyi daha fazla kokladığı görülür. Bu durum ise kedilerin çiftleşmeye hazır olduğunun bir göstergesidir. Özellikle erkek kediler dişisini koklayarak bulmaya çalışır. Birbiriyle ilk kez tanışan kedilerin birbirlerini koklaması durumunun sebebi olarak da bu gösterilir. 
  • İletişim: kediler her şeyi kokladıkları gibi etrafındaki diğer canlıları da koklar. Diğer kedilerle iletişim amacıyla da birbirlerini koklayabilirler. Kedinizin sizi kokluyorsa bu iletişim kurduğu anlamına gelir. 
  • Etrafındaki canlıları tanımak: kediler iletişim kurmak kadar tanışmak için de duyu organlarını kullanırlar. Yani daha önce görmediği bir başka canlıyla tanıştığı ilk an onu koklamasının sebebi onunla tanışıyor olmasıdır. Dolayısıyla kediniz evde yokken sizin kıyafetlerinizle uyuyorsa bu kokunuzu tanıdığı ve size alıştığı anlamına gelir. 

Fakat bu sebeplerin dışında kedinizde normalin üstünde bir koklama hareketi gözlemliyorsanız bu başka bir durumun habercisi olabilir. Kediler yoğun bir memnuniyet duydukları zamanlarda da olması gerekenden fazla hareket edebilirler. Normalden fazla koklama davranışının sebebi bu olabilir. dolayısıyla kediler neden her şeyi koklar sorusunun cevabında genel olarak kedilerin iletişim kurma isteği yatmaktadır. Sözlü şekilde iletişim kurması mümkün olmayan kediler koklama, yalama gibi pek çok özellikleri dolayısıyla sahipleriyle iletişim halinde olabilirler. 

Kediler Sahiplerini Neden Koklar? 

Kediler pek çok davranışlarını koklayarak gerçekleştirir. Çünkü en gelişmiş duyu organları arasında koklamak gelir. Eğer bir kedi, sahibini kokluyorsa bunun en bilindik sebebi kendini güvende hissetmek istemesidir. Bir kere kokladığı şeyi tanıyan ve bir daha unutmayan kediler tanışmak için birini koklamaya ihtiyaç duyarlar. Kendilerini güvende hissetmek istedikleri zaman ise tanıdıkları bir koku ararlar. Dolayısıyla kediniz sizi kokluyorsa bu artık sizi tanıdığı ve güvendiği anlamına gelir. 

Yalnızlık, tedirginlik gibi pek çok psikolojik durumda kediler tanıdık bir koku ararlar. Sahiplerinin kıyafetlerinin üstlerinde ya da dolaplarının içlerinde yatmaları gibi durumların sebebi de budur. Eve gelen yabancıyı koklayan kediler, aynı kişi bir daha geldiğinde yine koklayarak tanıyabilirler. Kediler neden her şeyi koklar sorusunun cevabı ise kedilerin en gelişmiş duyu organlarının koklamaları olmasıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli