Kedilerde Kulak Hareketleri: Kediler Bize Ne Söylüyor?

Kedilerle yeni yaşamaya başlayan veya mevcut sevimli dostlarının ne söylemeye çalıştığını öğrenmek isteyen kedi sahipleri, kedilerin kulak hareketleri ve anlamları konusunda bilgi sahibi olmak ister.

İnsanlarda olduğu gibi konuşarak iletişim kuramayan kedilerin, oldukça etkili iletişim mekanizmaları vardır. Bu anlamda kedilerin ne söylemeye çalıştığını anlamak için kulak hareketleri incelenebilir. Peki kedilerin kulak hareketleri bizlere ne anlatmak istiyor, hep birlikte öğrenelim.

Kedilerde Kulak Hareketleri Ne Anlam İfade Ediyor?

Kediler gerek iletişim kurmak için tercih ettiği yöntemler gerekse olaylara karşı verdiği tepkilerle kendi naturalarına özgü canlılardır. Buna bağlı olarak bizlere anlatmak istediği şeyleri kulaklarının aldığı şekillerle ifade etmeyi tercih eden dostlarımızın kulak yapıları, son derece harekete meyillidir.

180 derece dönme özelliğine sahip kulakları, kediler için olaylara verdiği tepkilerin en başarılı şekilde analiz edilebildiği organlarıdır. Hayvanseverlerin ve kedi sahiplerinin merak ettiği 6 kulak hareketinin anlamını sizlere şöyle aktarabiliriz.

Nötr Kulak Hareketi

Kedilerin her zaman klasik bir şekilde pozisyon aldığı nötr kulak hareketi, kediniz için her şeyin yolunda olduğunu ifade eder. Nötr, yani standart kulak pozisyonunda olan kediler, mutlu ve oldukça keyiflidir. Sizden gelecek en ufak bir sevgi gösterisi veya oyun teklifine hayır demeyecek olan minik dostunuz, tüm enerjisini toplamış ve sizin için bekliyor olabilir.

Öne Doğru Duran Kulaklar

İlgi, sevgi ve oyun üçlüsünün hazzını sahipleri ile birlikte yaşamaktan keyif kedilerin kulaklarını öne yatırması, sahiplerinden bir adım bekledikleri anlamına gelir. Kulakları öne doğru eğik bir şekilde duran kediniz, oldukça arkadaş canlısı ve şımarmaya meyillidir. Mutlu ve tedirgin olmayan bir beden duruşu sergileyen kedinizle oyun oynamak istiyorsanız şu an en doğru zamandır. Favori oyuncağını teklif edebilir veya kucağınıza alarak onu şımartmaya başlayabilirsiniz.

Hareket Eden Kulaklar

Avcılık içgüdüsüyle donatılan kedilerin kulaklarını oynatması, tedirgin ve tetikte olduğu mesajını verir. Çevresinde başka bir kedi, evcil hayvan veya çocuklar bulunuyorsa kulak titremelerini görmeniz mümkündür. Kulaklarını titreten kedinize yapabileceğiniz en büyük iyilik, onu rahatlatmaya çalışmak ve stres olduğu faktörü ortadan kaldırmak olacaktır.

Yana Doğru Yatan Kulaklar

Neye ne zaman tepki vereceği veya sinirleneceği belli olmayan kediler kulaklarını neden yana yatırır? Kedilerin kulaklarını yana yatırması, tehlike sinyallerinin çaldığı mesajını verir.

Kediler kulaklarını yana doğru yatırdıklarında bulundukları ortamda güvende olmadıklarını hissediyor olabilir. Çevresinde güvenini sarsacak veya kendini tehdit altında hissettirecek faktörleri ortamdan uzaklaştırmalı ve kedinizi sakin olabileceği bir ortama götürüp rahatlatmanız gerekir. Aksi takdirde bazı travmatik durumlar, kedilerde kalıcı bir rahatsızlığa neden olabilir.

Dik Duran Kulaklar

Dışarıyı izlerken veya bir nesneye odaklanmış halde bulunan kedilerin kulaklarını dikmesi, en meraklı oldukları ana işaret eder. Dik duran kulaklar kedilerde merak duygusunu çağrıştırır. Etrafında olup biten her olayı büyük merakla seyreden dostlarımız, aynı zamanda büyük göz bebeklerine sahipse oyun oynamaya hazır demektir.

Geriye Doğru Yatık Kulaklar

Kedilerin kulaklarını geriye doğru yatırmaları, en korktukları ve sinirlendikleri anı ifade eder. Neredeyse baş bölgesi ile bitişik bir hale dönüşen kulaklar kedilerin çevresinde olup biten her şeye karşı tedirgin ve sinirli olduklarını anlatır. Böyle bir durumda kedilerle temas etmeyi kesmeli ve onları yalnız bırakmalısınız. Kedilerin kulakları ne anlatır? diye merak eden kedi sahipleri ve hayvanseverler için en yaygın görülen kulak hareketlerinin ne anlama geldiğini bu şekilde açıklayabilir ve karşılaştıkları kulak hareketleri karşısında nasıl tepki vermeleri gerektiği konusunda bilgilendirici olabiliriz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli