Tahılsız Kedi Maması ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kedi mamalarındaki çeşitlilik arttıkça tahıllı ve tahılsız kedi maması ile ilgili birçok şey merak edilir oldu. Etobur olan tüylü dostlarımız, tabiatları gereği yemek yemeyi sevdikleri için kilo alımını kontrol altında tutması gerekir. Bu noktada karşınıza protein değeri yüksek olan tahılsız kedi mamaları çıkar. Tahılsız kedi mamalarıyla ilgili merak edilen tüm detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Tahılsız Kedi Maması Nedir?

Kedilerin doğru ve sağlıklı beslenmesi yaşam kalitesini artıran en önemli faktördür. Uzman veteriner hekimlerinde önerdiği gibi kedilerin tüketmesi gereken mama çeşitlerinde yeterli oranda vitamin, protein, karbonhidrat ve yağ olmalıdır. Peki bu noktada merak edilen konu başlıklarından biri olan tahılsız kedi maması sağlıklı mı?

Tahıl içermeyen kedi mamaları, buğday, arpa, yulaf, mısır ve pirinç gibi tahılların yer aldığı mama çeşididir. Glisemik indeksi düşük olan tahılların ağırlıkta olduğu tahılsız mamanın genel kullanım nedeni ise, diyabet ve obezitedir.

Tahılsız Kedi Maması ile Tahıllı Kedi Maması Arasındaki Fark Nedir?

Kedi severler olarak “kedi mamalarında tahıl olmalı mı?” sorusunun yanıtını zaman zaman merak edebiliriz. Bunun için iki mama türünün de ayrılan yönlerini şöyle açıklayabiliriz;

 • Tahıllı kedi maması kedilerin doymasını amaçlar. Tahılsız kedi mamalarının temel amacı ise, kedilerin sağlıklı beslenme ve yaşam kalitesine sahip olmasıdır.
 • Tahıllı kedi maması pirinç, mısır, arpa ve buğday gibi doyuruculuğu yüksek tahıllar içerir. Fakat tahılsız kedi mamalarının içeriği et ve sebze ağırlıklıdır.
 • Tahıllı kedi mamasının içeriği düşük protein ve yüksek karbonhidrata sahiptir. Tahılsız mamanın içeriği ise, yüksek protein, düşük karbonhidrattan oluşur.
 • Tahılsız kedi mamasının tüketimi, kedilerin kilo kontrolünün sağlanması amacıyla gerçekleşir. Tahıllı kedi maması, kilo kontrolü için doğru bir seçim olmayabilir.
 • Tahıllı kedi mamasının fiyatı, tahılsız kedi mamalarına kıyasla daha düşüktür.

Tahılsız Kedi Maması Sağlıklı Mı?

Doğal yaşam alanlarından uzaklaşıp ev ortamında büyümeye başlayan kedilerin metabolizması daha yavaştır. Özellikle yetişkinlik evresine geçiş yapan kediler, doğaları gereği kilo almaya meyillidir. Bu nedenle yavruluk dönemini atlatan kediler, karbonhidrat ve yağ oranı düşük tahılsız mamaya geçiş yapabilir.

Peki, birçok kedi ebeveyninin de yakından merak ettiği gibi kediler için tahıllı mama mı tahılsız mama mı? Buna doğru bir yanıt vermek için kedinin yaşı, cinsi, sağlık ve kilo durumunun analiz edilmesi gerekir. Tahıl ihtiyacı tahıllar yerine sebze ve etle dengelenen tahılsız kedi mamasının protein değeri daha yüksektir. Aynı zamanda karbonhidrat miktarı açısından daha düşük olan tahılsız kedi mamalarını tüketen kediler, yaşlılık evresinden ve kısırlaştırıldıktan sonra obezite tehlikesi ile karşılaşmaz.

Tahılsız Kedi Maması Zararları Nelerdir?

Kedi sağlığı için tahılsız kedi mamalarının tüketimi önerilir. Özellikle kısırlaştırılmış ve yaşlı kedilerin kilo kontrolü için uzman veteriner hekimler tarafından önerilen tahılsız kedi maması zararlı mı? Tahılsız mamanın tahıllı kedi mamasına kıyasla avantajları bulunabilir. Fakat bazı noktalar açısından kedi sağlığını riske atan zararları da vardır. Peki nedir bu zararlar, inceleyelim.

 • Protein ve yağ oranı zengin olan tahılsız kedi mamasının fazla tüketimi, kedilerin kilo almasına neden olabilir.
 • Tahılsız kedi mamasının içeriğinde et oranı daha yüksek olduğu için, fiyat açısından tahıllı kedi mamalarına kıyasla daha pahalı olabilir.
 • Düzenli olarak tahılsız kedi mamasını tüketen kediler, böbrek yetmezliği ve sindirim sistemi rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilir.

Tahılsız Kedi Maması Avantajları Nelerdir?

Kedilerinizi beslerken önceliğiniz onların kilo alması değil, sağlıklı beslenmesi olmalıdır. Özellikle yaşlılık evresine geçiş yaptıktan sonra sindirim ve bağışıklık sistemi zayıflayan minik dostlarımız, tahıl içermeyen kedi mamalarını tüketerek diyabet ve obezite tehlikesine karşı mücadele gösterebilir. Tahılsız kedi mamalarının faydaları şöyle sıralanabilir;

 • Doyuruculuğu ve besleyiciliği yüksektir.
 • Eklem ve kas sağlığını destekler niteliktedir.
 • Tüylerin sağlıklı çıkışını sağlar.
 • Deri sağlığını olumlu yönde etkiler.
 • Böbrek sağlığını korur.
 • Sindirim sistemini destekler.

Kedinizi kısırlaştırdıktan sonra veya yaşlılık evresine geçiş yapan kediler, yavaş yavaş tahılsız kedi maması tüketmeye başlayabilir. Böylece daha uzun ve sağlıklı bir hayata sahip olabilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli