Chow Chow Köpek Irkı Karakter Yapısı ve Özellikleri

Chow Chow köpek türü görünümü itibariyle dikkat çekmektedir. Bu köpeği sahiplenenler genelde bağımsız bir yapıda olduklarını söylerken aynı zamanda karakteristik özelliklerinin bilinmesi taraftarıdır. Çünkü bu köpek ırkı sahibinin sözüne her zaman kulak asmayabilir. Diğer adı Çin aslanı olan Chow Chow köpek cinsi aslında bilinen en eski ırklardandır. Çin efsanelerinde aslana benzetildiği için kökeninin Çin’e dayandığı düşünülmektedir. Şimdi Chow Chow köpek ırkının diğer özelliklerini birlikte inceleyelim.

Chow Chow Köpek Cinsinin Karakteri Nasıldır?

Kendine has bir karakteri olan Chow Chow köpeklerinin yabancılara karşı her zaman şüpheyle yaklaştığı bilinir. Yavruluk dönemi itibariyle agresif tavırlar sergileyebilen bu köpekler son derece inatçıdır. Haliyle eğitim süreci zorlu geçebilir. Orta zeka seviyesine sahiptirler. Çok hareketli olmamakla beraber apartmanda beslemeye uygun bir türdür. Çocuklarla iyi geçinemediği bilinir ancak bu konuda bazı istisnaların olabileceği unutulmamalıdır.

Chow Chow Köpek Cinsinin Fiziksel Özellikleri

Siyah bir dile sahip olan Chow Chow köpekleri bu nedenle hayvanseverleri her zaman şaşırtmaktadır. Bazen siyah dil nedeniyle hasta olduğu da düşünülebilir. Ancak siyah dil, Chow Chow köpeklerinin fiziksel bir özelliğidir. 20 kilodan 32 kiloya kadar ağırlığa çıkabilen bu şirin köpeklerin boyu 56 cm’ye kadar ulaşabilir. Tüyleri orta uzunlukta ve düzdür. Ancak yün gibi kaba durabilen tüylerinin her zaman yumuşak olduğu bilinir. Rengi ise kızıla benzer. Mavimsi, krem, ten ve siyah renkte de olabilirler. Bazı Chow Chow köpek ırkları ise beyazdır.

Köpeğin çevresinde bulunan yele nedeniyle Çin aslanı olarak adlandırılmışlardır. Kulakları yuvarlak ve çok küçüktür. Gözleri bademi andırır ve koyudur. Sırta doğru kıvrık olan kuyrukları da son derece tüylüdür.

Chow Chow Köpek Cinsinin Bakımı ve Yaşam Süresi

Chow Chow köpek ırkı 11-13 yıl arasında yaşayabilir. Sıcağa karşı son derece dayanıksız oldukları unutulmamalıdır. Tüyleri haftada bir defa taranmalıdır. Mevsim geçişlerinde ciddi bir tüy dökümüyle karşılaşacağınızdan bakımına ekstra özen göstermenizde yarar var. Genel itibariyle mutlu görünen bu köpek ırkı için günde 30 dakikalık yürüyüş daha mutlu bir şekilde yaşamalarını sağlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli