Barbet Köpek Irkı Genel Özellikleri

Bilindiği üzere köpeklerde çok sayıda ırk bulunuyor. Bunlardan biri de Barbet cinsi yani ırkıdır. Farklı görünümleriyle dikkat çeken Barbet ırkı köpeklerin çok sevimli olduğu unutulmamalıdır. Bu köpeğin genel özelliklerine geçmeden önce kısaca avcılıktan bahsetmemiz gerekir. İnsanlık tarihinde avcılık son derece önemli bir faaliyet olmakla beraber günümüzde bu tür faaliyetlerin aslında bir ‘cinayet’ olduğunu söylemeliyiz. Fakat eski dönemlerde insanlar hayatını devam ettirmek için avcılık yapmış ve pek çok avcı köpeğin ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Bu yazımızda sizlere bir avcı köpeği olan Barbet ırkı köpeği tanıtıyor olacağız.

Barbet Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri

Ağırlığı ortalama 25 kg olan bu köpeklerin boyu 60 cm’ye kadar ulaşabilir. Tüy yapısı kıvırcık ve uzun olan Barbet köpeklerinin tüyleri kat kattır. Bu özelliği onlara çok şirin bir görünüm katmıştır. Öte yandan bu köpekler genelde gri, beyaz, sütlü kahverengi ya da siyah renktedir. Bazılarının pati kısmında beyaz lekeler yer alabilir.

Fransa kökenli olan bu köpeğin ortalama yaşam süresi 14-15 yıldır. Erkeklerde boyu 66 cm’ye kadar, dişilerde 62 cm’ye kadardır. Yardımsever, neşeli ve itaatkar bir köpek cinsi olmanın yanı sıra son derece sevimli olduğu unutulmamalıdır.

Barbet Köpeklerinin Karakteri Nasıldır?

Son derece itaatkar olan bu köpeklerin sahibine karşı ilgisi bitmediği gibi zeki ve neşeli olduklarını söyleyebiliriz. Kısa sürede eğitilebilen bu köpekler sahibiyle gerçekten güzel bir bağ kurmaktadır. Koku alma yetenekleri aşırı geliştiği için rahatlıkla iz sürebilirler.

Barbet Köpeği Bakımı Nasıl Olmalı?

Tüylü bir köpek ırkı olduğu için düzenli bir şekilde taranmalıdır. Aksi durumda kıvırcık tüyleri düğümlenecek ve güzel olmayan bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Zaten temizlenmeyen köpeklerin ne kadar stresli olabileceğini söylemeye gerek yok. Düzenli bir şekilde yürüyüşe çıkarılması gereken bu köpeklerin enerjik olduğu bilinir. Haliyle sürekli egzersiz ihtiyacının olduğunu söylemek doğru olacaktır. Barbet sahiplenmek isteyenler bu durumların farkında olarak rahatlıkla tercih edebilir. Ayrıca gün içinde onunla sürekli oynamak ve koşturacak oyunlarla vakit geçirmenizi öneriyoruz. Bu durum, beden sağlığının gelişimi açısından her köpekte olduğu gibi Barbetlerde de geçerlidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli