Maine Coon Kedisi Karakteri, Fiziksel Özellikleri ve Bakımı

Maine Coon kedisi ABD kökenli bir kedi ırkıdır. Aynı zamanda büyük kedi ırkları arasında yerini almıştır. Yapılan araştırmalarda ilk söylentiler bu kedinin İngiltere’de ortaya çıktığıdır. Fakat kesin ve net bir şekilde Maine Coon kedisinin tarihte ilk defa Amerika’da görüldüğü biliniyor. Şimdi sizlere Maine Coon kedisinin karakteri, fiziksel özellikleri ve bakımı konusunda detaylı bilgiler aktarıyor olacağız.

Maine Coon Karakteri Nasıldır?

Maine Coon kedisi çok sevimli bir görünüme sahiptir. En önemli özelliği aslında çocuklarla harika bir ilişki kurabilmesidir. Ayrıca iyi bir oyuncu oldukları unutulmamalıdır. Sıcakkanlı bir kedi cinsi olmanın yanı sıra günümüzde pek çok aile tarafından sahiplenilen zeki kediler arasında yerini almıştır.

Maine Coon Fiziksel Özellikleri

Kedi sahiplenmek isteyenler kedilerde önce fiziksel özelliklere bakar. Maine Coon kedisi geniş patileri, uzun tüyleri ve büyüklüğüyle dikkat çekerken görünümü çok sevimlidir. Ancak fiziksel yapısı da diğer kedilerden onu üstün kılar. Her tüy renginde görülebilen bu kedilerin kendine has bir görünümü vardır ve rahatlıkla sahiplenilebilir. Tekrar söylemekte yarar var; Maine Coon kedisinin en önemli fiziksel özelliği, büyük kedi ırkları arasında yer almasıdır.

Maine Coon Bakımı Nasıl Yapılır?

Maine Coon kedisinin bakım sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı kriterler vardır. Öncelikle bu kedinin tüyleri gür ve sık yapıdadır. Haliyle bakım aşamasının en büyük kısmını tüyler oluşturmaktadır. Sık ve gür olan tüylerini bir başına temizleyemeyen Maine Coon kedisinin düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Günlük veya iki günde bir taramanız gereken Maine Coon tüylerinin dışında beslenme konusunda da dikkat çeken özelliklere sahiptir.

Maine Coon kedisi hazır mama konusunda biraz nazlı davranır. Yani kuru mama tüketimini pek sevmeyebilirler. Balık ve çiğ ete bayılan bu kedilerin beslenme sürecinde taze et ürünleriyle kuru mamayı doğru ölçülerde sunmanız gerekiyor. Elbette bu aşamada veteriner hekimden onay almalı ve sağlıklı bir beslenme programı oluşturmalısınız. Gerçekten kuru mama tüketmeyi pek sevmeyen Maine Coon kedisine kuru mama alıştırmak için genelde ödül mamaları ve taze et ürünleri kullanılabilir. Ancak beslenme programı oluşturmak için mutlaka veteriner hekimden destek almanızı öneriyoruz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli