Aşırı Sıcak ve Soğuğa Dayanıklı Köpek Irkları Nelerdir?

Aşırı sıcak ve soğuğa dayanıklı köpek ırkları nelerdir sorusunu özellikle zorlu mevsim şartlarında yaşayan hayvan sahipleri merak ediyor. Böylece zorlu mevsim şartına uyum sağlayacak bir köpek sahiplenenler köpeğe daha iyi bir yaşam kalitesi sunabilir. Bu durum çok sıcak bölgelerde yaşayanlar için de geçerlidir. Bazı köpekler çok sıcağa ve çok soğuğa dayanamayabilir. Bu da onların yaşamasını işkence haline getirir.

Aşırı Sıcağa Dayanıklı Köpekler

Aşırı sıcak ve soğuğa dayanıklı köpek ırkları nelerdir konusunda ilk olarak sıcağa dayanıklı olan köpeklere bakılacak olursa genelde az tüylü köpekler olduğu görülür. Sıcak iklimlerde yaşayan hayvan severler ya da yılın belli dönemlerinde yani ilkbahar aylarında çok sıcak olan bölgelerde yaşayan kişiler sıcağa dayanıklı köpek cinslerini sahiplenmelidir. Sıcağa dayanıklı köpekler şu şekildedir;

  • Boerboel cinsi köpekler Türkiye’de çok yaygın olarak bulunmasa da sıcağa en çok dayanan köpek ırklarının başında yer alır. Büyük bedene sahip olmalarıyla birlikte tüyleri çok kısadır. Aynı zamanda koruma içgüdüleri çok gelişmiştir ve ailelerine sonsuz bağlıdırlar.
  • Dogo Argentino cinsi köpeklerin tüy yapıları oldukça kısadır. Yüksek enerjisi sayesinde yoğun egzersize ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda oldukça kuvvetli bir ırktır. Sıcak iklimlere adapte olduğu için soğuk bölgelerde, soğuk havadan korunması gerekir.
  • Chihuahua türü Meksika gibi çok yüksek sıcak iklimlere sahip olan bölgelerde oldukça yaygın beslenir. Türkiye’de de çok fazla tercih edilen köpek cinsleri arasında yer alır. Sıcak havalara oldukça dayanıklıdır ve soğuk havalarda kesinlikle hasta olurlar. Vücut alanlarının az olması ve tüylerinin kısa olması sıcak iklime uyum sağlamasına yardımcı olur.
  • Doberman Pincher güçlü ve asil görünümüyle aşırı sıcak havalara uyum sağlayan bir köpektir. Tüyleri koyu renklidir fakat kısa tüyleri soğuğa karşı onları dayanıksız yapar.
  • Yorkshire Terrier cinsi köpekler sahiplerine sadık olmalarıyla bilinir. Tüyleri koyu renkli ve uzun olmasına rağmen bedenlerinin küçük olması onları soğuğa karşı dayanıksız kılar. Sıcak bölgelerde ise bakılmaya son derece elverişlidir.

Aşırı Soğuğa Dayanıklı Köpekler

Aşırı sıcak ve soğuğa dayanıklı köpek ırkları nelerdir sorusunda soğuğa dayanıklı olan köpeklerin daha sık ve uzun tüyleri olduğu görülür. Soğuğa dayanıklı köpekler şu şekildedir;

  • Sibirya kurdu en soğuklara dayanan köpekler arasında birinciliği kapan cinstir. Eksi derecelerdeki her türlü hava koşuluna uyum sağlayabilir. Sıcak iklimler onlar için konforlu değildir. Sıcak havalarda oldukça halsizleşir ve nefes nefese kalırlar.
  • Saint Bernard cinsi de soğuğa dayanıklı bir diğer köpek türüdür. Heybetli gövdeleri ve sık tüyleriyle soğuk havalara oldukça dayanıklıdır. Bu cins genelde kar fırtınalarının görüldüğü yerlerde kurtarma köpeği olarak bilinir.
  • Tibet Mastiff dünyanın en güçlü ve heybetli köpeklerinden biridir. Soğuğa karşı da çok yüksek derecede dayanıklıdır. Himalaya Dağları’nın soğuğunda bile yaşamlarını sürdürebilirler. Tüy yapısı çift katlıdır.
  • Alabay soğuk bölgelerde çoban köpeği olarak bilinen bir diğer ırktır. Kuvvetleri ve kendilerine has duruşlarıyla oldukça göz kamaştırır. Tüylerinin uzunluğu da onları soğuktan korur.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli