Kedilere Ne Sıklıkla Yaş Mama Verilmeli?

Kedi sahibi olmak isteyenlerin yakından ilgilendiği kedi bakımı içerisinde beslenmenin önemi oldukça büyüktür. Kedinize ait oluşturduğunuz beslenme programında, tüylü dostunuzun favori maması olan yaş mama ne sıklıkla verilmeli? Kedilerin lezzetine doyamadığı yaş mamalar, protein, yağ ve karbonhidrat bakımından oldukça zengindir. Tüketmesi kediniz için çok faydalı olabilen yaş mamanın belirli beslenme sıklığı vardır. Peki kedinize ait beslenme programında yaş mamanın verilme sıklığı nedir, hep birlikte öğrenelim.

Kedilere Yaş Mama Verilir Mi?

Kediler yaş mama ile beslenir mi? Sorusunun cevabını merakla bekleyen kedi sahipleri için şöyle söyleyebiliriz, içerdikleri zengin su ve besin kaynakları nedeniyle besin takviyesi olarak verildiği takdirde kedilerin üriner ve sindirim sistemlerine büyük katkıları olabilir.

Kediler köpeklere kıyasla daha az su tüketirler. Az su tüketen evcil dostlarımızın sürekli olarak kuru mama ile beslenmesi, zaman içinde dehidrasyon ve böbrek rahatsızlıkları gibi problemleri beraberinde getirebilir. Tabiatları gereği çok fazla su tüketmeyi sevmeyen evcil dostlarımız için veteriner hekimler, zaman zaman destekleyici olarak içerdiği protein ve su miktarı açısından zengin olan yaş mama takviyesi önerebilir. 

Kediler İçin Tüketmesi Gereken Yaş Mama Miktarı

Kedilerin tüketmesi gereken yaş mama miktarı, ihtiyaç duyduğu kalori miktarına göre farklılık gösterir. Yavru, yetişkin, hamile ve kısırlaştırılmış kedilerin gün içinde alması gereken kalori miktarları; hormonal, yaş, cinsiyet ve kilo gibi kriterlere bağlı olarak tamamen farklıdır. Cinsiyet, yaş ve hormon gibi kriterleri liste dışı bıraktığımız zaman, kedi mama tablosu olarak kilo faktörüne bağlı ihtiyaç duyulan kalori miktarını şöyle aktarabiliriz:

  • 2,5-5 kilo aralığında olan kediler: 170-300 kcal miktarı
  • 5-7,5 kilo aralığında olan kediler: 300-480 kcal miktarı
  • 7,5-10 kilo aralığında olan kediler: 380-480 kcal miktarı

Kediler İçin Hangi Yaş Mamalar Tercih Edilmeli?

Yaş mamalar içerdiği besin değerleri ve et miktarlarına göre farklı gruplara ve markalara ayrılır. Peki, kediler hangi yaş mamayı sever? Kedilerin büyük bir kısmı, mamanın içeriğinde et miktarı fazla olan yaş mamaları tüketmekten zevk alırlar. Aynı zamanda somonlu, ton balıklı, tavuklu, kümes hayvanlı ve sığır etli olmak üzere farklı aromatik tat gruplarına ayrılan yaş mamalar arasında, kedinizin damak tadına hitap eden aromayı tercih edebilirsiniz.

Paket veya konserve halinde satılan yaş mamaların tümünü bir porsiyonda tüketmesine izin vermeyin. Aynı zamanda kedinizin yaş mamayı taze tüketmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle yaş mamayı buzdolabında bekletirken bozulmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Kedimi Ne Sıklıkta Yaş Mama ile Beslemeliyim?

Yaş mamalar, kedilerin damaklarında benzersiz bir tat bırakır. Kuru mamalardan daha keyifle tükettikleri yaş mamalar, sindirim sistemlerini desteklemesi amacıyla dengeli beslenme programına dahil edilebilir. Peki, kediye her gün yaş mama verilir mi? Kedilere her gün yaş mama vermek, sindirim sistemlerinde bozulmalara ve ishal gibi rahatsız edici problemlere neden olabilir. Bu anlamda kedinize yaş mama verirken, haftada 3-4 defayı geçmemesine özen göstermelisiniz. 

Kedilerin gün içinde alması gereken kalori miktarlarının cinsiyetine, yaşına, hormonal durumuna ve kilosuna göre farklılık gösterdiğini ifade etmiştik. Örneğin yavru bir kedi ile yetişkin bir kedinin ihtiyaç duyduğu kalori miktarı farklı olduğu için, tüketmesi gereken yaş mama miktarı da farklıdır. Peki, yavru kediye yaş mama ne kadar verilmeli? Yavru kediler gelişme evresinde olduğu ve gün içinde çok fazla hareket halinde olduğu için yetişkin kedilere kıyasla daha yüksek miktarda kalori açığına sahiptir. Bu nedenle yavru kedinizin haftada 4-5 defa kilosuna uygun olarak belirlediğiniz porsiyonlarda yaş mama tüketmesine izin verebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli