Sokak Köpeklerine Hangi Yiyecekler Verilebilir?

Sokak köpeklerine hangi yiyecekler verilebilir sorusu sokak köpeklerini doyurmak isteyenler tarafından merak ediliyor. Sokakta savunmasız bir şekilde bulunan köpeklerin rahatlıkla tüketebilecekleri yiyeceklerin ne olduğu bir merak konusudur. 

Sokak Köpeklerini Beslerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sokak köpeklerine hangi yiyecekler verilebilir sorusu araştırılırken farkında olunmadan köpeğe zarar verebilecek bir yiyeceği sunabilmenin de önüne geçer. Sokak köpeklerine sunulan yiyeceklerin içeriği kaybettikleri enerjiyi tekrar kazanabilmeleri için hem doyurucu hem de destekleyici yapıda olmalıdır. Köpeğin aktif olarak gün içerisinde faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi için yeterli besin tüketmiş olması önemlidir. Burada köpeklerin daha çok ete düşkün oldukları unutulmamalıdır. Yalnızca etçil bir hayvan olduğu da düşünülmemelidir. Farklı sebze ve meyvelere yönelik olarak da düşkünlükleri bulunur. Sokak köpeklerine sunulacak olan yiyeceklerin sindirim sistemlerine zarar vermeden rahatlıkla tüketebilmeyi desteklemesi önemlidir.

Sokak köpeklerine hangi yiyecekler verilebilir tüketebilecekleri yiyecekler arasında çeşitli meyve ve sebzeler bulunur. Rahatlıkla tüketebilecekleri havuç başta olmak üzere bezelye, ıspanak, brokoli gibi sebzeler hem vitamin hem mineral açısından vücutlarının sahip olması gereken enerjiyi desteklemekte birebirdir. Yüksek lif oranına sahip olan ve içerisinde Beta karoten maddesi içeren havuç köpeklerin rahatlıkla tüketebileceği bir yiyecektir.

Köpeklere yiyecekleri verirken mide ve sindirim sistemini destekleyecek olan ürünler dışında sürecin olumsuz ilerlemesine sebep olacak ürünlerde bilinmelidir. Her türlü soğan çeşidi köpeğin mide rahatsızlığı geçirmesini ve ileri boyutlu zehirlenmesine sebep olacaktır. Ev yemekleri verilirken içerisinde soğan bulunmadığına özellikle dikkat etmek gerekir. Domates, patates gibi ürünler çiğ şekilde köpeklerin tüketemeyecekleri ve içerisinde bol miktarda toksit barındıran sebzelerdir. Patates verilmek isteniyorsa en sağlıklı yolu haşlanmış olarak verilmesidir. Köpeklerde şeker hastalığı görülebilir. Diyabet riski bulunan köpeklerden patatesin uzak tutulması gerekir. Bunun yanı sıra üzüm, kiraz gibi meyvelerde köpeklerin hoşlanmadıkları ve yememeleri gereken yiyeceklerdendir.

Sokak Köpeklerine Ne Verilirse İyi Gelir?

Sokak hayvanlarını beslemek özellikle kış mevsiminde daha çok enerjiye sahip olmaları gerektiği düşünüldüğünde oldukça önemlidir. Köpekler et ve et ürünleri başta olmak üzere sebze ve meyve yemekten de hoşlanırlar. Sunulan yiyeceklerin sağlıklı ve kalori oranı düşük olması vücutlarının yağlanma oranını da azaltır. Elma köpeklerin en çok sevdiği meyvelerdendir. Lif oranı oldukça yüksektir. Öncesinde çekirdeklerini ayıklayarak sunmak fayda sağlayacaktır. Yaz meyvelerinden olan karpuz, kavun doğal şeker oranı ile gerekli enerjiye kavuşmalarını destekler. 

Muz, köpeklerin sevdiği meyveler arasındadır. Kalorisi düşük olmakla beraber içindeki potasyum miktarı ile de gerekli minerali elde etmelerini sağlar. Bunun yanı sıra armut, çilek, şeftali ve portakal gibi meyveler ile de süreç desteklenebilir.Tüm bu ürünlerin yeterli oranda verilmesi önemlidir. Sokak köpeklerine hangi yiyecekler verilebilir konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Süreçte köpeklerin tüketebileceği oldukça çeşitli ürün kategorisi bulunduğu tespit edildi. Sokak köpeklerine fayda sağlayacak ve sindirim sistemine dostluk edecek çeşitli yiyecekler gönül rahatlığı ile verilebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli