Sigaranın Evcil Hayvanlar Üzerine Etkileri

Sigaranın evcil hayvanlar üzerine etkileri her canlıda olduğu gibi evcil hayvanlarda da negatif yöndedir. Hatta sigara içenlerden çok sigara ortamında olan pasif içiciler sigara dumanından daha kötü etkilenmektedir. Bu sebeple evde evcil hayvanların en çok vakit geçirdiği yerlerde sigara içmemeye özen gösterilmelidir. Aynı zamanda sigara içildikten sonra ellerin de iyi bir şekilde yıkanmasına dikkat edilmelidir. Çünkü sigara dumanın elde bıraktığı kanserojen maddelerle evcil hayvanlara dokunulduğu zaman bile onların hastalanması söz konusu olabilir.

Sigaranın Köpekler Üzerindeki Etkileri

Sigaranın evcil hayvanlar üzerine etkileri bakılırken ilk olarak köpeklerde nasıl bir etki bıraktığına bakılmalıdır. Çünkü sigara dumanına maruz kalan köpeklerin alerjilere, akciğer kanserine ve bazı göz enfeksiyonlarına yakalandığı bilinir. Aynı zamanda pek çok solunum yolu hastalığı da sigara dumanına maruz kalan köpeklerin uğraştığı sorunlardan biridir. Yapılan araştırmalar sonucunda sigara içilen bir ortamda bulunan evcil hayvanlar temiz ve sigarasız ortama göre daha yüksek oranda kansere yakalanmaktadır.

Kısa burunlu olan köpeklerde ise akciğer kanserine yakalanma riski artar. Sigara içilen bir ortamda yer alan köpeğin soluması sonucunda sigara içerisinde bulunan kanserojen maddeler burun içerisindeki mukozalara yapışır. Bu maddeler burun kanallarında birikmektedir. Bu durum sonucunda da köpeklerin burun kansere yakalanma riskleri daha da artmaktadır. Burun kanserine yakalanan köpekler kendilerini daha kalitesiz ve sağlıksız bir yaşam tarzının içinde bulurlar. Kısa burunlu köpekler ise sigara dumanına çok maruz kaldıkları zaman akciğerlerinde tümör oluşmaktadır. Diğer köpeklere oranla ortalama olarak %250 gibi yüksek rakamla kansere yakalanma riskleri olduğu bilinmektedir.

Sigaranın Kediler Üzerindeki Etkisi

Sigaranın evcil hayvanlar üzerine etkileri kedilerde de incelenmelidir. Kediler köpeklerden sonra gelen en çok evde beslenen evcil hayvan sınıfında olan canlılardır. Aynı zamanda kediler köpeklere göre daha hassas canlılar oldukları için sigara dumanından daha kolay etkilenirler. Kedilerin genel olarak burunları kısa olduğu için herhangi bir sigara ortamında bulundukları zaman akciğer kanserine yakalanma riskleri çok fazla artar. Sigara dumanı sadece kanser riskini artırmaz aynı zamanda sigaranın içerisinde yer alan kanserojen maddelerin lenf bezlerine ve tüylerine birikmesi sonucunda kedilerde farklı hastalıklara da yol açabilmektedir. 

Sigara dumanına aşırı maruz kalan kediler lenfoma rahatsızlığına da yakalanırlar. Lenfoma rahatsızlığına yakalanma oranı ise sigara dumanına maruz kalma durumuna göre artacaktır. Bununla birlikte sigara dumanı kedilerin tüylerini yapışır. Kediler ise sık sık kendi tüylerini yalayan hayvanlar oldukları için sadece akciğerden değil ağızdan da bu kanserojen maddeleri vücutlarını alırlar. Zehirli maddeler ağız içerisinde de dağılmaktadır. Kanserojen maddelerin ağızda kalması sonucunda kedilerde ağız tümörüne de neden olabilmektedir. Bununla birlikte kedilerin diş sağlığı ve diş eti sağlığını da büyük oranda etkiler.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli