Sıradaki içerik:

Kedim veya Köpeğim kusuyor ne yapmalıyım ?

e
sv

Kedi Ve Köpeklerden İnsana Geçebilecek Hastalıklar

Kedi veya Köpeklerden İnsanlara Hastalık Bulaşır mı ?

 

En çok merak edilen sorular arasında yer alan ve herkesin tedirgin olduğu konulardan evde beslenilen pet hayvanlarından tutun (kedi, köpek, kuş vs) bütün hayvanlarda insanlara bulaşabilecek bir takım hastalıklar veya adı konulmamış virüsler bulunmaktadı. Fakat bazıları hayvandan-hayvana veya insandan hayvana gibi çeşitleri mevcuttur.

 

Pet hayvanlarını değerlendirecek olursak doğan yavrunun alt soylarıyla beraber yani(anne baba vs) ırk çeşitliğinin olmaması ve atalarının yaşam ortamları enfekte olacak virüs kapacak şekilde DNA diziliminden etkilenmemeleri çok önemlidir. Bu sebepten evde pet besleyecek olursanız kesinlikle genetiğinden ne kadar emin olursanız o kadar doğru bir sahiplenme gerçekleştirmiş olacaksınız. Kısaca Konuya Değinelim;

 

Genel olarak evde beslediğiniz pet hayvanınızda aynı ortamı paylaştığınız için muhtemelen ortak virüsleri ve bakterileri taşıyorsunuzdur. Bu korkulacak bir durum değildir. 

 

Düşük bir ihtimal olsa da kedinin barındırdığı dışkılardan bulaşan parazit körlüğe neden olabilir.

 

Doğrudan kediye temas veya çiğ et tüketmiyle bulaşma ihtimali.

 

Kediler Bağırsaklarında toksoplazma taşıdıklarından hamile kadınlarda düşük, körlüğe bile neden olabileceğini bilmek gerekir. Her kedide olması mümkün değil hele ki son zamanlarda toksoplazma oluşma çok zor bir durum. 

 

Kedide toksoplazmaya sebep olacak ve zemin hazırlayacak en önemli etken kediye çiğ et verilmesidir. 

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.