Kedimde Böbrek Yetmezliği Var, Nasıl Beslenmeli?

Kedimde böbrek yetmezliği var, nasıl beslenmeli konusu öncelikle veteriner hekime danışılması gerekse de bu hastalığa sahip olan kedilerin spesifik beslenme şekli olduğu için öneriler dikkate alınabilir. Böbrek yetmezliği olan kedilerin bu hastalıktan dolayı farklı rahatsızlıkları da oluşabilir. Bu rahatsızlıklar da göz önünde bulundurularak en doğru beslenme şekli hazırlanmalı ve buna yönelik olarak beslenme gerçekleştirilmelidir. 

Kedilerde Böbrek Yetmezliği

Kedimde böbrek yetmezliği var, nasıl beslenmeli sorusundan önce kedilerde böbrek yetmezliğinin neden oluşabileceği önemlidir. Böylece kedide böbrek yetmezliği sorununun önüne geçilebilir. Böbrek yetmezliği her canlıda olduğu gibi kedilerde de görülebilen bir hastalıktır. Özellikle yaşlı kedilerde yaşlarından dolayı çok sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. 7 yaşın üzerine gelen kedilerin beslenmesine daha çok dikkat edilmelidir. Böbrek yetmezliği kedilerde iki kategoride bulunur. Kronik böbrek yetmezliği ve akut böbrek yetmezliği olarak iki farklı çeşidi vardır. Akut böbrek yetmezliği genelde bir hafta ya da bir ay içerisinde görülür ve daha sonradan geçer. Belli bir zaman sonra yeniden bir süre böbrek yetmezliği görülebilir. Kronik böbrek yetmezliği ise uzun süreli olup genelde kedilerin yaşamlarının sonuna kadar devam eden bir sorundur. 

Uzun tüylü cins kedileri genetik olarak böbrek yetmezliğine daha yatkındır. Bununla birlikte böbreklerde idrar ya da kan akışının azalması böbrek yetmezliğine sebep olduğu için kedileri su tüketimine yönlendirmek önemlidir. Kanser, yüksek tansiyon gibi hastalıklar böbrek yetmezliğine yol açabilir. Böbrek taşları kedilerde görüldüğü zaman böbrek yetmezliği oluşabilir. Protein miktarı artırılmış ve fosfor seviyesi yüksek olan mamalar böbrek yetmezliğine neden olabilir. Genelde düzgün ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekir. Bazı temizlik maddeleri, kimyasal maddeler, antifriz, bazı ilaçlar ve zirai ilaçlar yutulduğu zaman da böbreklere zarar verebilir.

Böbrek Yetmezliği Görülen Kediler Nasıl Beslenmelidir?

Kedimde böbrek yetmezliği var, nasıl beslenmeli diye bakıldığı zaman aslında belli besin maddelerin uzak tutulması bu durum için yeterli olacaktır. Böbrek yetmezliğinin en çok bilinen yan etkilerinden biri de iştahsızlıktır. Fakat kedilerin iştahsız olması bu hastalığın daha fazla ilerlemesine yol açabilir. Kedilerin en sevdiği mamaları bu dönemde tüketmesi ve iştahının düzenlenmesi önemlidir. İştahsızlık çok ciddi kilo kayıplarına sebep olacağı için hastalığı daha fazla ilerletebilir. Fakat kediye mama verilirken içeriğinde proteini normal miktarda olan ve fosforu azaltılmış mamaların verilmesi önemlidir. 

Protein ve fosfor besin öğeleri böbrek üzerindeki yükü oldukça artıracaktır. Bu da böbrek yetmezliği olan kedilerde büyük bir sorun teşkil edebilir. Protein ve fosfordan sınırlı olan mamaları verildiği taktirde böbrek yetmezliği daha fazla ilerlemeyecektir. Böbrek yetmezliğinin ne kadar ilerlemiş olduğu da veteriner hekime danışılmalı ve buna yönelik en doğru mamanın verilmesi gerekir. Böbreğe yeterli miktarda sıvı verilmediği zaman kusma gibi problemler de oluşabilir. Bu nedenle böbrek hastası olan kedilerin su tüketimi de oldukça yüksek olmalıdır. Böylece hücrelere sıvı dağılımı oluşur ve ishal ya da kusma gibi sorunların da önüne geçilir. 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli