Köpek Kimliği Nasıl Çıkarılır?

Köpek kimliği nasıl çıkarılır köpek severlerin üzerinde önemle durmaları gerektiği bir konudur. Köpekler doğal yaşamına uyumlu olduğu kadar evdeki yaşama uyum sağlayabilen canlılardır. Doğaları gereği kendilerine sahip çıkan kişilere sadık olmaları ile de bilinirler. Köpek sahiplenen kişilerin en çok merak ettikleri konu özellikle sık sık yurt dışına seyahat gerçekleştiren kişilerin araştırdıkları bir sorudur. Köpek için oluşturulan kimlik kartı yapılacak seyahatlerde daha rahat olabilmeyi sağlar. Bu durum köpeğin resmi ve yasal sahibi olmanızı da sağlayacaktır.

Köpeklere Ne Zaman Kimlik Çıkarılabilir?

Köpek kimliği nasıl çıkarılır sorusu farklı bir araştırma alanı içeriyor. Köpeğe özel olarak bir kimlik çıkarabilmek için verilen evrakların hazırlanması gerekir. Köpek sahiplerinin kimlik çıkarma sürecinde edilmesi gereken evraklar şunlardır:

  • Köpek düzenli rutinleri dışında kimlik alabilmek için bir veteriner hekime götürülmelidir. Burada detaylı olarak yapılan sağlık muayenesi sonucunda bir belge verilir.
  • Köpeğin cinsine, türüne, yaşına ve yapılan sağlık muayenesi doğrultusunda elde edilen bulgulara göre bir takvim oluşturulur. Oluşturulan bu takvim içerisinde belirli zamanlarda aşılama ve rutin kontroller yapılır.
  • Köpekler için yapılan aşılama ve kontroller doğrultusunda veteriner kliniği tarafından bir karne sunulur. Burada köpeğin düzenli aşılarının yapıldığı ve kontrollerinin düzenli bir şekilde gerçekleştiği imzalı olarak sunulmaktadır. 
  • Bu belge, yurtiçi ve yurtdışı çıkışlarında işe yarayacak olan kimlik kartının oluşturulmasında kullanılacaktır.
  • Kliniklerde oluşturulan ve köpeklerin sağlık durumlarına ifade eden aşı kartları ücretsiz olarak temin edilebilir.

Yapılan aşılar neticesinde özellikle kuduz aşısı olunduktan sonra yaşanılan bölgedeki belediye aracılığı ile kayıt oluşturulabilir.

Köpek kimliği nasıl çıkarılır araştırmalara yapılarak evraklar hazırlanır ve işlemler kısa sürede başlatılabilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir husus bulunur. Eğer yavru bir köpek sahiplenilmişse veya yeni doğmuş bir köpeğe bakılıyorsa doğumundan itibaren veya sahiplenildiği günden itibaren düzenli olarak aşının yapıldığından emin olunması gerekir. Düzenli olarak yapılan aşılar aşı karnesine işlenecek ve ileride yapılacak yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerinde köpeğin kimlik oluşturabilmesin de fayda sağlayacaktır.

Evcil Hayvanlarda Dijital Kimlik Alma Süreci

Evcil hayvanı alınan dijital kimlik ile seyahatler daha kolay hale gelmektedir. Yurt içi ve yurt dışına yapılacak olan seyahat ilerde hayvan severler köpek dostları ile beraber bu süreci tamamlamak isteyebilir. Bunun ise ilk şartı oluşturulacak bir kimliğin bulunuşudur. Bunun nedeni de kimlik oluşturma sürecinde toplanan tüm evrakların köpeğin böyle bir yolculuk yapıp yapamayacağını elverişli olup olmadığını ortaya koyacaktır. 

Yapılan araştırmalar doğrultusunda köpek için kimlik çıkarmak ile beraber köpeğin sol kulağının arka kısmına yerleştirilecek bir mikroçip ile takip edilmesi de mümkün hale getiriliyor. Yapılan yeni yönetmelik ile beraber kimlik oluşturma süreci zorunlu hale getirilmesi gibi bir durumda söz konusu olmaktadır. Bu süreçte ilgili belediyeye başvurarak kimlik kaydı oluşturulabilmektedir. Köpek kimliği nasıl çıkarılır konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Süreçte uygulanacak her bir işlem yasal olarak belirli süreçlerden geçilerek gerçekleşebilir. Bu fikri gerçekleştirme isteği netleştiğinde ilgili birimlere başvurarak köpeğe özel kimlik kartı çıkartılabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli