Köpeklerde Pati ve Tırnak Bakımı

Köpeklerin en hassas bölgelerinden birinin patileri olması özellikle hayvan severlerin köpeklerde pati ve tırnak bakımı konusunda araştırma yapmasına sebep olmaktadır. Patileri oldukça hassas olan köpekler, yeterli bakım yapılmadığı taktirde çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Hareket mekanizmalarının en önemli parçası olan patilerinde yaşanacak olan en ufak problemin bile tüm vücudu etkileyecek olması, bu bakımın titizlikle yapılmasını gerektirir. 

Köpeklerde Pati Bakımının Önemi

Köpeklerin pati bakımları, en önemli bölgelerinden birine yapılan bakım olması sebebiyle büyük bir dikkat içermelidir. Köpek sahipleri tarafından bu bakıma ihtiyaç duymadıklarının düşünülmesi büyük bir yanlış olacaktır. Köpeklerin patileri en çok kullandıkları organları olarak bilinir. 

Köpeklerin vücut ağırlıklarını taşıyan, darbe emici özelliğe sahip olan ve kötü hava şartlarını yalıtmayı sağlayan patileri, düzenli olarak bakım yapılması gereken bir bölgedir. Bu bakım düzenli olarak gerçekleşmezse patiler hassaslaşır ve çatlar. Çeşitli problemleri beraberinde getiren bu gibi etkenlerin yaşanması, köpeklerin hareket etmelerini engellemeye dahi sebep olabilen, ciddi bir problemdir. 

Köpeklerde Pati ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeklerde pati ve tırnak bakımı düzenli kontrolleri içermelidir. Köpeklerin pek çok evcil hayvandan farklı olarak her gün dışarı çıkıyor olmaları, patilerine verilmesi gereken önemin daha fazla olmasını sağlar. Oldukça hareketli ve meraklı hayvanlar olan köpekler dışarıda da çeşitli bölgelere gidebilir. Gittikleri bölgelerde patilerine çeşitli maddeler bulaşabilir ve tırnaklarına yabancı maddeler girebilir. Köpekler dışarıdan geldikleri her sefer patilerinin nemli ve temiz bir bez ile temizlenmesi gerekir. Patilerinin arasında giren diken, ot, taş gibi yabancı maddelerin de bu temizlik esnasında kontrol edilerek çıkartılması gerekir. 

Köpeklerin tırnaklarının da belirli aralıklarla kesilmesi gerekir. Kesilmeyen ve düzensiz şekilde uzayan tırnakların iltihap kapması gibi pek çok farklı risk bulunmaktadır. Köpeklerin tırnaklarının uzun olması, her adımlarında tırnakların yer ile temas etmesine sebep olmaktadır. Bu durumdan oldukça rahatsız olan köpekler, bu sebep dolayısıyla normalden çok daha az hareket etmek isteyebilir. Dolayısıyla köpeğinizin tırnaklarını kesmeniz çok önemlidir. Eğer bu işlemi kendiniz gerçekleştiremiyorsanız, bu durumda veteriner hekimden köpeklerinizin tırnaklarını kesmesi adına yardım alabilirsiniz. 

Herhangi bir hayvan malzemeleri satan mağazaya gittiğiniz taktirde köpekler için özel olarak üretilen pek çok ürün olduğunu görmeniz mümkündür. Tüm bu malzemeler köpeklerin çok daha sağlıklı bir hayat yaşayabilmeleri ve yaşam konforlarının yükselmesi adına üretilmiş olan sağlık ürünleridir. Bu ürünler arasında bulunan köpek pati bakım kremleri ve spreyleri, pati bakımı adına büyük bir fayda sağlamaktadır. Krem ya da sprey formda üretilerek satılan bu ürünler oldukça kolay şekilde kullanılmaktadır. Bu kremlerin kullanılma amacı patilerin her zaman yumuşak kalmasını sağlamak ve dolayısıyla çatlamasını engellemektir. Patiler için özel olarak üretilen bu kremlerin kullanılması dışarıda herhangi bir mikrobun başka bir ortama taşınmasını da engellemektedir. 

Köpeklerde pati ve tırnak bakımı adına kullanabileceğiniz bir diğer ürün ise köpek ayakkabıları ya da köpek çoraplarıdır. Patileri dışarıdan gelebilecek herhangi bir yabancı maddeye, kirlenmeye ve tozlanmaya karşı koruyan köpek ayakkabıları, köpeklerin patilerine herhangi bir zarar gelmemesi adına özel olarak üretilmiştir. Sıcak ve soğuk havaların kötü etkisinden de koruyan bu ayakkabılar veya çoraplar, bakteri ve mikropları da uzak tutmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli