Kedilerin Bacağa Sürtünme Hareketi

Kedilerin bacağa sürtünme hareketi aslında bir şeyi anlatmaya çalışmasından dolayı görülen bir harekettir. Hem ev kedilerinde hem de sokak kedilerinde çok fazla görülen bir davranıştır. Kedilerin bu hareketi yapmasının çok fazla nedeni olabilir. Özellikle ev kedilerinde neden bacağa sürtündüklerini anlamak için onları izlemek gerekir. Genel olarak kedilerin yaptığı bu hareket pozitif bir davranış olarak algılanır.

Sahiplik Duygusu

Kediler için koku bırakma ve koku alma oldukça önemli bir duygudur. Kedilerin çenelerinde, alınlarında, patilerinde ve yanaklarında koku salgılayan feromonlar bulunur. İnsanlar kedilerin salgıladığı feromon kokusunu algılayamazlar. Fakat başka bir hayvan ya da farklı bir kedi bu kokuyu hemen algılayabilir. Feromondan salgılanan koku kedinin cinsiyetini, ruh halini, kızgınlık döneminde olup olmadığını gösterir. Özellikle evde yaşayan kediler sahibinin dışarıdaki bir kediyi sevdiğini kokunun değişmesinden hemen anlayabilir. Kediler sahiplerine sinen diğer kokuyu bastırabilmek için sahibinin bacaklarına ve kokunun olduğu bölgelere sürtünmeye başlar. Böylece kendi kokularını diğer kokuya göre daha baskın hale getirir. Aslında kedinin yaptığı bu davranış sahibiyle arasındaki güçlü bağı oluşturmak içindir. Kedilerin kokularını bırakmak için yaptığı diğer hareketler de tırmalamak ve idrarla işemektir. Bu gibi davranışlar sonucunda da koku bırakırlar. 

İlgi İstediğini Gösterme

Kedilerin bacağa sürtünme hareketi onun ilgi görmek istediğini de belli eder. Özellikle kedinin sahibi gün içerisinde dışarıdaysa ve tüm gün çalışıyorsa eve döndüğü zaman onun bacaklarına sürtünmek ister. Bu da aslında ondan uzun süredir ilgi görmediği için bir ilgi görmek istediğini belli eder. Ya da sahibinden bir şey istemek için de bacaklarına sürtünebilir. Örneğin acıktıysa ve mama kabı boşaldıysa sahibinin bacağına sürtünerek ondan mama istediğini de belli eder. Sürtünme hareketi aynı zamanda kedilerin oyun oynamak için de yaptığı bir harekettir. Eğer kedi gün boyu sıkıldıysa ve hareket etmek istiyorsa sahibinin bacaklarına sürtünerek oyun oynamaya başlamak ister. Kediler bu hareketi yaptıktan sonra sahibiyle birlikte oyun oynayarak güzel vakit geçirebilirler.

Sevgi Gösterme

Kedilerin bacağa sürtünme hareketi onlar için bir sevgi göstergesidir. Kediler özellikle yeni tanıştıkları ve ilk defa gördükleri kişiye bir anda sürtünebilir. Kokularını bırakmak için yaptıkları bu hareket aslında o kişiyi sevdiğini gösterir. Bu durum sokak kedilerinde sıkça rastlanan bir durumdur. Duvar üzerinde yatan bir kedi bir insandan hoşlandıysa duvardan atlayıp bir anda bacaklarına sürtünmeye başlayabilir. Bu hareketi genelde gözlerini kapatarak yaparlar. Kafalarını sürten kediler karşı tarafa güvendiğini gösterir. Çünkü bu hareket sırasında kediler yüzlerini tamamen savunmasız bırakır. Bu hareketi yapmayı seven kedi çok fazla olmadığı için bacağa sürtünme hareketini yapan bir kedi karşıdaki insana önem gösteriyor demektir. Aslında kafalarını sürtmeleri kediler için oldukça değerli bir harekettir. Olduğu yerden mutlu olan kedi böyle bir davranış sergiler.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli