Köpeklerde Anksiyete

Köpeklerde anksiyete problemi, köpek sahipleri tarafından gözlemlenen ve pek çok köpeğin farklı sebepler dolayısıyla yaşadıkları bir rahatsızlıktır. Köpeklerin yaşadıkları kaygının dozunun oldukça yüksek olması ile meydana gelen anksiyetenin farklı sebepleri olabileceği gibi, çözümleri de bulunur. Köpekler farklı konularda ve hayatlarının farklı dönemlerinde çok ciddi kaygı problemleri yaşayabilir. Bu problemler köpeklerin sahipleri tarafından erken fark edilmesi ve çözüm bulunması gereken konulardır. Aksi halde köpeklerde anksiyete daha ciddi sorunlara yol açabilir. 

Köpeklerde Anksiyete Nedir? 

Köpeklerin yaşadıkları anksiyete farklı sebeplerden meydana gelebilecek olan kaygı durum bozukluklarıdır. Bu kaygılar genellikle sosyal anksiyete ya da ayrılık kaygısı olarak görülmektedir. Köpeklerde en sık görülen ayrılık kaygısı olarak bilinir. Bu kaygı köpeklerin sahiplerinden ayrılacaklarını sanmaları durumunda meydana gelmektedir. Sahiplerinden herhangi bir sebep dolayısıyla ayrı kalan köpekler normalden farklı hareketler sergilemeye başlar. Sahibinden ayrılan köpeklerde çok kısa süre içerisinde görülmeye başlayan bu duruma, köpeklerin eski travmalarını tetikleyen olaylar da neden olabilir. Hayatının belirli bir döneminde terk edilen köpeklerin, diğer köpeklere göre çok daha yoğun şekilde ayrılık kaygısı yaşadıkları görülür. 

Köpeklerde anksiyete sebebi ne olursa olsun çözüm bulunması gereken bir problemdir. Çözülmeyen kaygılar köpeklerin fiziksel olarak da hastalanmasına neden olabilir. Kaygı esnasında köpeklerin hormon seviyeleri artarak dengesizleşecek, bu durum ise bağışıklıklarını düşürecektir. Köpeklerin sürekli anksiyete yaşıyor olmasının altındaki sebebi anlamak için en kısa süre içerisinde bir veteriner hekime danışılması gerekir. 

Köpeklerin yaşıyor oldukları kaygının sebebi bazı durumlarda sosyalleşmek de olabilir. Sosyal anksiyete olarak adlandırılan bu rahatsızlık, köpeklerin dışarı çıktıklarında değişen davranışları ile anlaşılabilir. Tanıdığı insanların dışında farklı insanları ya da hayvanları görmek bazı durumlarda köpeklerin yoğun şekilde stres yaşamalarına sebep olabilir. Stres altında olan köpekler ise normalden çok daha farklı davranışlarda bulunarak sahiplerini şaşırtabilir. Hem kendileri hem de sahipleri için zor zamanlar yaşanmasına sebep olan bu davranışlar çözüm bulunması gereken durumlardır. Köpeklerin henüz yavru oldukları dönemde yeterince sosyalleştirilmemesi ya da yanlış şekilde sosyalleştirilmesi ilerleyen dönemlerde sosyal anksiyete yaşamalarına sebep olabilir. Alışkanlıklarının dışına çıkmak da köpekleri endişelendiren bir durum olabilir, dolayısıyla dışarıda kendilerini güvende hissetmemeleri sosyal anksiyete sebeplerinden biridir. 

Köpeklerde Anksiyetenin Belirtileri Nelerdir? 

Köpeklerde yaşanan anksiyete, normalden farklı davranışları ile anlaşılsa da bu davranışlar her köpek için farklı olabilir. Hangi nedenle kaygı yaşıyor oldukları da anksiyetenin belirtilerini değiştirebilir. Köpeklerin anksiyete yaşıyor oldukları şu şekilde davrandıklarında anlaşılabilir:

 • Normalden çok daha fazla havlıyor olmaları,
 • Mobilyalara, bitkilere veya oyuncaklarına zarar veriyor olmaları,
 • Sürekli olarak kendilerini yalıyor olmaları,
 • Hiperaktif davranışlarda bulunmaları,
 • Başka köpeklere veya insanlara herhangi bir sebep bulunmadan saldırıyor olmaları,
 • Tuvalet ihtiyaçlarını evde gideriyor olmaları,
 • Sahiplerinin peşinden ayrılmamaları,
 • Yürüme hızlarında görülen anormallik,
 • İstifra etme,
 • Kendine zarar verecek hareketlerde bulunma,
 • Tükürük üretiminin anormal seviyede gerçekleşmesi,
 • Titreme.

Köpeklerde Anksiyete Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeklerde anksiyete sebebi ne olursa olsun tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavi edilmediği durumlarda köpekler fiziksel olarak rahatsızlıklar yaşamaya başlayabilir. Bağışıklık sistemlerini yüksek oranda düşüren anksiyete, köpeklerde sınırların belirlenmesi ile ortadan kalkabilir. Bol miktarda egzersiz, evden ayrılmadan önce köpeğin karnının tok olduğundan emin olmak da bu konuda yardımcı olan yöntemlerdir. Evde herhangi bir insanın bulunmadığı zamanlarda radyo veya televizyon gibi sesli bir cihazın açık olması da köpeklerin daha sakin kalmalarını sağlayacaktır. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli