Kedilerde Obezite

Kedilerde obezite, hayatlarını direkt olarak etkileyen ve yaşam sürelerinin kısalmasına sebep olan, oldukça ciddi bir sorundur. Kedilerde obezite yaşanmaması için alınması gereken farklı önlemler bulunur. Eğer bu önlemler işe yaramadıysa ve kedinizin kilosu obezite sınırında ise hayatında değiştirmeniz gereken pek çok farklı durum olduğu anlamına gelir. 

Hangi Kediler Obeziyete Daha Yakındır?

Olması gereken kilo aralığından belirli bir seviye üstte olan kedilerin yaşadıkları problem obezite olarak adlandırılır. Kedilerin olmaları gereken kilodan çok daha yüksekte bulunmaları kedilerin hayatına olumsuz etkenler katar. Fazla kilonun kediler için en bilinen zararlarından biri, kendi bakımlarını yapamayacak hale geliyor olduklarıdır. Kilo kontrolü yapılmayan kedileri olması gerekenden çok daha kısa süre içerisinde kilo alırlar. Bu fazla kilolar, kedilerin yağlanma problemi gibi durumlarla da karşı karşıya kalmalarına neden olabilir. 

Kedilerde obezite yaşanmasının en kötü etkilerinin arasında kalp ve damar hastalıklarında meydana gelebilecek hastalıklar bulunur. Kilolu kedilerin diğer kedilere göre çok daha stresli ve gergin oldukları da bilinir. Bu gerginlik kedilerin hayat konforlarını ve yaşam sürelerini oldukça düşüren bir etkendir. Özellikle kedilerin 5 ila 10 yaşları arasında geçen dönem, obeziteye yakalanmaya en müsait oldukları dönem olarak bilinir. Bu dönemle gençlik döneminden, yaşlılık dönemine geçen kedilerin hareketlerinde ciddi oranda azalma görür. 

Özellikle yaşamını evde sürdüren kediler bu dönemlerde eskiye göre çok daha fazla uyumaya ve daha çok beslenmeye başlar. Beslenme ile aynı oranda artan hareketsizlik, kedilerin kısa süre içerisinde olması gerekenden çok daha fazla kilo almasına neden olabilir. Kedilerin bu dönemleri haricinde sağlık sorunları sebebiyle geçirdikleri operasyonlar da kedilerin obeziteye müsait oldukları süreçlerdir. Depresyon yaşayan ve geçmiş travmaları bulunan kediler de, diğer kedilere göre çok daha kolay şekilde obeziteye yakalanabilir. Kedilerin kısırlaştırılma operasyonları da hayatlarında obeziteye en müsait oldukları zamanlardan biridir. Dolayısıyla eğer kediniz kısırlaştırma operasyonu geçirdiyse, veteriner hekim kontörlünde yeme düzenini tamamen değiştirmeniz gerekebilir. Tüm bunların haricinde cinsiyeti erkek olan kediler, dişi kedilere göre daha sık obzetiye problemi yaşamaktadır. 

Kedilerde Obezite Belirtileri Nelerdir? 

Obezite kedilerde sıklıkla görülebilen bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Özellikle evlerde, insanlarla birlikte yaşayan kedilerde görülmekte olan bu sağlık problemi, çözülmesi gereken bir durumdur. Kedilerin kısa süre içerisinde çok kilo alıyor olması obezite belirtililerinin en bilinenidir. Beden yağının yükselmesi, egzersizden kaçma ve hareket etmeye karşı isteksizlik de bu belirtiler arasında bulunur. Kedilere yapılan vücut ağırlığı testi ile obezite kolaylıkla belirlenir. 

Kedilerde Obezitenin Zararları Nelerdir?

Kedilerde obezite önüne geçilmediği durumlarda çok ciddi sağlık problemleri yaşanmasına sebep olabilen bir durumdur. Bu sağlık problemlerinin en belirgini yaşam sürelerini ciddi oranda kısaltmasıdır. Obez kedilerin hayatlarını kaybetme oranı, sağlıklı kedilere göre 3 kat daha fazla olacak şekilde bulunur. Kedilerin yaşamakta oldukları obezite durumu, pek çok hastalığı da beraberinde getirir. Bu hastalıklardan en sık görülenleri şu şekildedir:

  • Şeker hastalıkları,
  • İdrar yolu hastalıkları,
  • Kemiklerde yaşanan kireçlenme,
  • Kalp ve iç organ yetmezliği,
  • Böbrek, karaciğer ve akciğer gibi organların rahatsızlanması,
  • Tüy ve deri sağlığı problemleri,
  • İskelet problemleri.

 

Bu gibi durumların yaşanmaması adına kedilerde obezite önüne geçilmesi ve önlem alınması gereken bir durumdur . 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli