Kedilerde Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde anksiyete belirtileri ve tedavisi birçok kedi sahibinin yaşamış olduğu olumsuz tecrübelerden kaynaklı merak konusu olmaya devam etmektedir.

Kedilerde anksiyete, aslında bir davranış bozukluğu olarak tanımlanabilir. Kedilerde oluşan bu davranış bozukluğu tedavi edilmediği zaman ileri boyutlara taşınmakla birlikte hem kediniz hem de sizin için yaşanması zor bir süreç haline dönüşebilir. Bu yüzden kedilerde oluşan anksiyete davranış bozukluğunun neyden kaynaklandığını, belirtilerini ve nasıl tedavi edilmesi gerektiğini bilmek tüm kedi sahipleri için oldukça faydalı olabilir.

Kedilerde Anksiyete Neden Olur?

Kedilerde anksiyetenin oluşması birbirinden farklı sebeplere bağlı olarak gerçekleşebilir. Kedilerde anksiyete davranış bozukluğunun nedenleri şöyle sıralanabilir;

  • Travmalar: Kediler birçok sebepten dolayı travma geçirebilir. Örneğin; eve başka bir kedinin girmesi, sahibinin birkaç günlüğüne evden uzaklaşması veya azarlanmak gibi bizlerin normal gördüğü fakat onlar için bir travma nedeni olarak görülen birçok durum söz konusu olabilir.
  • Ayrılık: Sahibi ölen veya terk eden her kedi de ayrılık travması mutlaka görülmektedir. Özellikle bir veya birden çok terk edilen kedilerde anksiyete probleminin büyük bir kısmı bu nedenden kaynaklanır.
  • Alışkanlık değişimi: Keyiflerine fazlası ile düşkün olan kediler, bir o kadar da alışkanlıklarına düşkündür. Bu yüzden yattığı yer, oynadığı mekân, mama ve kum kabı gibi kişisel yaşam alışkanlıklarında herhangi bir değişiklik anksiyete probleminin ortaya çıkmasına zemin oluşturabilir.
  • Hastalık ve Yaşlanma: Kediler fiziksel rahatsızlık geçirdiği süre içinde yaşadıkları kaygı durumu, kalıcı bir travmaya dönüşerek anksiyete probleminin oluşmasına sebep olabilir. Aynı zamanda yaşlanan kedilerde ortaya çıkan birtakım rahatsızlıklar, bunama ve hareketsizlik hali stres ve kaygı bozukluğunun başlıca belirtileri arasında yer alır.

Kedilerde Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde anksiyete nasıl anlaşılır, diye merak eden kedi sahipleri için başlıca belirtiler şöyle sıralanabilir.

  • Sürekli olarak hareketsizlik hali
  • Oyun oynama isteksizliği
  • Sürekli ve yüksek sesle miyavlama
  • Kum kabı dışında idrar ve dışkı bırakma

Bu belirtilerden bir veya birkaçını sergileyen kedilerde, yüksek ihtimalle anksiyete davranış bozukluğu görülebilir.

Kedilerde Anksiyete Tedavileri

Kedilerde anksiyete nasıl geçer, diye merak eden kedi sahipleri için önerilen birkaç davranış ve ilaç terapisi bulunmaktadır.

Anksiyete İlaçları ile Tedavi

Kedilerde anksiyete tedavisi olarak, veterinerinizin önerdiği kaygı önleyici ilaç tedavisini tercih edebilirsiniz. Birkaç hafta içinde etkisini görebileceğiniz kaygı önleyici ilaçların yanı sıra, rahatlatıcı aromaterapi kokularını sevdiği oyuncakların veya yatağının üstüne sıkabilirsiniz.

Anksiyetenin Nedenini Belirleme

Kedilerde anksiyete belirtileri ve tedavisi olarak en kalıcı çözüm yöntemi, anksiyetenin nedenini saptamak olabilir. Davranış probleminin kaynağı tespit edilirse, problemin tekrarlanmasının önüne geçilebilir.

Rahatsız Olduğu Şeyleri Sonlandırmak

Kedilerde anksiyete problemini tedavi etmek için, anksiyeteye sebep olan durumu ortadan kaldırmanız gerekir. Kedinizin anksiyete yaşamasına sebep olabilecek birçok durum yaşanmış olabilir. Eve yeni bir kedi gelmesi, yeni bir yere taşınmak, mama değişimi veya ilgisiz kalmak gibi onları derinden etkileyen bu durumları saptamak ve daha sonra ortadan kaldırmak tedavi sürecinin hızlı bir seyir almasına yardımcı olabilir.

Güvenli Bir Ortam Oluşturma

Ev içinde oluşan yeni durumlar nedeni ile anksiyete problemi yaşayan kediler için, en uygun tedavi yöntemi onlara yalnız kalabileceği güvenli alanlar oluşturmaktır. Çok aydınlık veya karanlık olmayan bir odaya, tüylü dostunuzla birlikte sevdiği ve kullandığı eşyaları yerleştirerek onları bir süre rahat bırakmayı deneyebilirsiniz. Yaşadığı kaygı durumunu kendi kontrolü ile düşürmeye çalışmasına izin verdiğiniz bu yöntem, anksiyete ile mücadele etmede en etkili yöntem olarak değerlendirilebilir.

Daha Fazla İlgi

Kedilerde anksiyete davranış bozukluğunun en etkili ve kısa sürede sonuç veren tedavi yöntemi ise, tabi ki daha fazla ilgidir. Çalışma yoğunluğu veya yaşamın günlük koşuşturmacası içinde tüylü dostunuza çok vakit ayıramadığınız süreçte, bu durumdan etkilenen kediniz anksiyete rahatsızlığı geçiriyor olabilir. Bu durumu fark ettiğiniz andan itibaren, eskisinden daha da fazla ilgi göstererek, birkaç ay sürebilecek tedavi sürecini daha da kısaltabilirsiniz. Kedilerde anksiyete belirtileri ve tedavisi olarak yapmanız gereken en önemli davranış ise, bu süreçte ona sabırlı davranmak olmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli