Sıradaki içerik:

Kedimin Kulağı Mantar Oldu Ne Yapmalıyım ?

e
sv

Kedim veya Köpeğim kusuyor ne yapmalıyım ?

Kedim ve Köpeğim kusuyor

Kediler normalde çok sık karşılaştığımız bir durum olmakla beraber çok bekledimizde bir durum değildir. Bazen fizyolojik olarak kendini rahatlatması açısından karşımıza çıkabiliyor. Bir çok noktada bazen farklı hastalıkların semptomu ve semptomsal özellikleri olarakta karşımıza çıkabilir. O yüzden kusma kedilerde önemli bir faktördür. Sahipleri kedilerini mutlaka gözlemledikleri zaman kusmanın sebepleri ne olabilir ? 

Ani mama değişiklikleri ya da mamasını çok hızlı bir şekilde yemişse buna bağlı olarak sindirim sistemiyle gelen tepkiden dolayı kusma şekillenebilir. Yabancı bir cisim yutmuş ya da yemişse sindirim sisteminde herhangi bir yabancı cisim veya batma çarpma gibi bulunuyorsa buna bağlı olarak karşımıza çıkabilir. 

Solunum yolu enfeksiyonlarının çok ilerlemiş hallerinde çok fazla mukus birikimleri sonucu görülebilir.

Mamasını çok hızlı bir şekilde yememiştir fakat mamasını yedikten sonra çok fazla su içmiştir. Buna bağlı olarak fizyolojik kusma şeklinde karşımıza çıkabilir. 

Örnek vermek gerekirse yemeğini, mamasını yedikten sonra çok fazla koşturup oynamışsa buna bağlı olarak kediler kusabilirler.

Uzun tüylü kediler diğer kedilerde olduğu gibi kendilerini yalayarak temizledikleri için mide de, sindirim sisteminde veya bağırsaklarda farklı tüy birikintileri olursa sindirim sistemindeki bu tarz birikmelerden dolayı tüyleri çıkartabilirler.

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.