Kedimin Kulağı Mantar Oldu Ne Yapmalıyım ?

Bugün sizlere kedi ve köpeklerde ki mantar enfeksiyonu ve bu enfeksiyonların insanlara geçip geçmediği hakkında bilgiler ve ayrıca bu enfeksiyonundan nasıl korunabiliriz ya da tedavi yöntemleri nelerdir kısaca bahsedelim. Kedimin kulağı mantar oldu ne yapmalıyım? Sorusunun cevabını bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Kedi ve Köpeklerdeki mantar enfeksiyonları pet hayvanınızın kıl ve deri yapısında zaten bulunmaktadır. Kıl, tırnak ve deri yapısında bu etkenler bulunmaktadır.

Özellikler evcil hayvanınızın bağışıklığı düştüğü durumlarda özellikle ergenliğe girdiklerinde veya doğum ve hamilelik olduğu durumlarda evcil hayvanınızın bağışıklık sistemi düşmektedir. Bununla birlikte mantar etkenleri harekete geçerek lezyonlar oluşturmaya başlar. Eğer Müdahale edilmezse lezyonlar evcil hayvanınızda fazlalaşmakta ve artmaktadır.

İnsanlara etkilerini ele alacak olursak bebeklere ve hamile bayanlara bulaşabilme ihtimali vardır. Özellikle kedi ve köpeklerdeki bazı bakteriler insanlara da geçebilmektedir. En büyük nedenlerden bir tanesi kedisinde veya köpeğin de gördüğü bu lezyonları görüp tanı koyamamaktır. Erken teşhis koyulmadığı takdirde hastalık gittikçe yayılmakta ve eski formuna dönmekte oldukça zorlaşmaktadır.

En kolay korunma yöntemi evcil hayvanınıza yaptıracağınız yıllık düzenli mantar aşıları ve diğer periyodik aşılarıdır. Veya eczaneden ecosin adlı ilacı alarak kendinizde gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. En önemlisi en erken şekilde müdahale etmek ve büyümesini engellemek. Unutmayın ki bir şeyi temiz tutmak onu temizlemekten daha kolaydır.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.