Tatlı Yemek Kedilere Zarar Verir mi?

Tatlı yemek kedilere zarar verir mi sorusu pek çok kedi sahibi tarafından duyulmaktadır. Kediler insanların yediği besinleri tüketmekten çok hoşlanır. Bununla birlikte sahibinin yeniği tatlı türü besinleri yalamayı çok sever. Fakat tatlı içerisinde yer alan şeker miktarı insanlara da zarar verdiği için kedilere herhangi bir zararı olup olmadığı oldukça merak edilen bir konu haline gelmiştir.

Tatlı Yemenin Kedilere Zararları Nelerdir?

Tatlı yemek kedilere zarar verir mi sorusuna yanıt verilecek olursa evet zarar verir. Çünkü tatlıların içerisinde şeker bulunur. Şeker içeriğini vücuda almamak için kedileri tatlıdan da uzak tutmak gerekir. Çünkü şeker ya da tatlı kedilerde ciddi hastalıklara yol açar. Aşırı tatlı tükene bir kedi vücuduna sürekli olarak karbonhidrat alır. Bu da bir süre sonra karbonhidratın yağa dönüşmesine sebep olur. Hızlı yağ birikimi sonucunda kedi obez olabilir. Sürekli olarak şeker içeriğini vücuda almak kedilerin kan şekeri değerini bozar. Bu da onlarda şeker hastalığına yol açabilir. Şeker hastalığı böbrek, pankreas gibi çeşitli sorunları ortaya çıkarır. Aynı zamanda şeker hastalığının çok ilerlemesi körlüğe de neden olur. 

Eğer kedilere verilen tatlının içeriğinde çikolata varsa kedi zehirlenmesi görülebilecek bir durum olur. Çünkü çikolata içerisinde yer alan bazı maddeler vücutta sindirilemeyebilir ve bununla birlikte kaç şekerini bir anda artırmasıyla heyecan oluşturur. Bu ise nabzı aniden arıttır. Özellikle fazla dozlarda çikolata almak kedilerde ölüme bile neden olabilir. Fazla şeker tüketmek böbreklerde aşırı yüklenmeye neden olur. Bunun sonucunda ise kedilerde sık sık idrar yolları hastalığı görülür. Bunun yanında böbreklerin zarar görmesi hızlı yaşlanma, ciddi alerjik reaksiyonlar, bağışıklığın düşmesi, düşük yapma, ölü yavru doğurma gibi sorunlara yol açar. 

Kediler Neden Tatlı Sever?

Tatlı yemek kedilere zarar verir mi sorusu genel olarak yanıtlandıktan sonra aslında kedi sahiplerinin merak ettiği bir diğer konu da kedilerin tatlıyı neden sevdikleridir. Kediler bazı besinlerin kokusunu ve dokusunu seviyorsa o besinin tadını almasa bile yemek isteyebilir. Ya da sahibinin sürekli olarak aynı besini tüketmesi sonucunda tadını merak ederek tüketmek isteyebilir. Bu da kedi sahiplerinin kedinin şeker sevdiğini düşündürür. Az miktarda 1- 2 kereye mahsus olacak şekilde tatlı verildiği sürece kedi için çok büyük bir sorun teşkil etmez. Fakat özellikle tatlının içerisinde kedinin sevdiği başka bir besinin tadı varsa bu durumda sahibi her o tatlıyı yediğinde kedi de yemek isteyecektir. Tatlının sürekli olarak verilmesi de kedide çeşitli sorunlara yol açar. Kediye tatlı ya da şekerli bir tat yedirmek isteyen kişiler bunu yapay içerikli şeker değil de doğal içerikli şekerden yana olarak düşünmelidir. Yani kediye kayısı, elma, armut gibi doğal şeker içerikli besinler verilebilir. Fakat unutulmamalıdır ki her besin fazla verildiği zaman kedi için bir risk teşkil eder.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli