Evcil Hayvanlar ve Balkon Riskleri

Evcil hayvanlar ve balkon riskleri çok sıklıkla görülen bir durum olduğu için riskleri azaltmak adına çeşitli yöntemler denenmelidir. Özellikle yüksek katlarda oturan kişiler balkonlarına evcil hayvanları çıktığı zaman oldukça telaş eder. Bunun için gerekli önlemler alınmalıdır.

Balkonlu Evlerde Evcil Hayvan Riskleri

Evcil hayvanlar ve balkon riskleri özellikle içgüdüsel olarak hareket eden kediler ve eğitilmemiş köpekler için oldukça fazladır. Yavru köpekler ya da kediler balkon demirlerinden çok rahat geçebildiği için buradan düşme ihtimalleri çok yüksektir. Büyük köpekler balkondan atlamaya çalışmadığı sürece ve eğitildikleri sürece tek başlarına balkonda vakit geçirebilirler. Balkondan dışarıyı seyreden kediler farklı bir kediyi, kuşu ya da böceği seyretmeyi çok sever. Fakat kediler avcı içgüdüsüne sahip olan canlılar oldukları için onların peşinden gitmek isteyebilir ve balkonun yüksekliğine aldırış etmeden peşlerinden atlamaya çalışabilir. Özellikle çok yüksek binalarda bu durum oldukça tehlikelidir. Aynı zamanda bu durum pencereler için de geçerlidir. 

Balkonun çok fazla güneşi geçirmesi kedi ya da köpeklere zarar verebilir. Özellikle öğlen sıcaklarında balkonda vakit geçiren hayvanlara güneş çarpabilir. Bu da onların hastalanmasına, ishal olmasına, kusmasına ve hatta bayılmasına neden olabilir. Bu sebeple biraz gölge yaptırmak iyi olacaktır. Balkonlu olan bir evin balkon korkulukları da dayanıklı olmalıdır. Büyük köpekler eğitilerek balkonda tek başına kalsa da yorulduklarında ya da dinlenmek istediklerinde korkuluklara yaslanabilir. Eğer korkuluk sağlam değilse ve köpek büyük, ağır bir köpekse yere düşebilir. Kedilerin ya da köpeklerin korkulukların üzerinden atlamaması için yüksek korkuluk yapılmalıdır. Ya da korkulukların üst kısmı içeri doğru gelmelidir.

Balkonlu Evde Alınması Gereken Önlemler

Evcil hayvanlar ve balkon riskleri için çeşitli önlemler alınabilir. Özellikle yavruyken alınan köpeklerin hiçbir eğitimi olmadığı için balkonda hareket ederken kendilerini kontrol edemeyebilir. Herhangi bir tehlike olmadan balkonda vakit geçirebilmek için balkonun altına bir ağ yerleştirilebilir. Bu sayede hayvanlar kendilerini tehlikeye atmayacaktır. Bununla birlikte ağın sağlam ve sık olması gerekir. İplerin kendiliğinden ya da kemirerek kopmaması adına kaliteli ağ kullanılmalıdır.

Balkonda zehirli bitkiler bulundurulmamalıdır. Özellikle köpekler açık havada vakit geçirmeyi sevdiği için bu bitkilerle de teması olacaktır. Bununla birlikte bitkiyi yemeleri ölümcül sebeplere yol açabilir. Köpekler yavruyken eğitilmelidir ve balkon kenarlarından uzak durulması gerektiği öğretilmelidir. Balkonun ortasında ve gerisinde vakit geçirmeleri adına buralara en sevdiği oyuncaklar yerleştirilebilir. Balkon evcil hayvan için tamamen ceza yeri olmamalıdır. Balkona çıkmak onların da hakkı olmalıdır. Aksi takdirde özellikle inatçı hayvanlar balkona çıkarak kendilerini tehlikeye atacak davranışlarda bulunabilirler. Eğitimli olmayan hiçbir canlı balkona tek başına çıkartılmamalıdır. Köpekler eğitilerek balkonda vakit geçirilmesi sağlansa da kediler için böyle bir durum söz konusu değildir. Kediler balkona çıkartıldığı zaman genelde sahiplerinin kucağında olmalıdır. 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli