Köpeğimin Ağzında Yara Çıktı, Sebebi Nedir?

Köpeğimin ağzında yara çıktı, sebebi nedir sorusu hayvan severlerin merak ettikleri bir konudur. Köpeğin alerjik olarak ağız çevresinde görülen yaralar dışarıdan gelen çevresel etkilerden kaynaklanabilir. İçten gelen bir hastalığında habercisi olabilir.

Köpekte Görülen Ağız Yarası Sebebi

Köpeğimin ağzında yara çıktı, sebebi nedir konusu merak ediliyor. Özellikle köpeklerde bir anda oluşabilen bu yaraların arka planda ne gibi bir hastalığın habercisi olduğu merak edilmektedir. Hayvanların bakımı onlarla özel olarak ilgilenilmeyi gerektirir. Vücutlarının vermiş olduğu tepkimeler içlerinde bulundukları huzursuzluğun bir sebebidir. Köpeğin vücudunda oluşan hastalıklar içten veya dıştan kaynaklanan sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Köpek derisinde gözle görülebilen kaşınma, pullanma veya kızarma problemleri ciddi bir deri hastalığının olduğu habercisi olabilir. Ağız bölgesinde yara oluşan bir köpeğin alerji durumunun başlangıcı olduğu söylenebilir.

Özellikle deri alerjilerinde fark edilebilen bu durum köpeğin gece uykularının huzursuz hale gelmesine sebep olur. Görüntü olarak rahatsızlık verici olan bu durum köpeğin konfor alanını da yaşanmaz hale getirebilir. Köpeklerde görülen ağız yarası problemi yenen yiyecekten kaynaklanabilir. Bazı köpekler alerjik reaksiyon gösterdiği yiyecekleri tükettiklerinde ağız kenarlarında yara oluşabilmektedir. Köpeklerde görülen ağız yarası salgılamış oldukları salyadan kaynaklı olarak ağız bölgesinde bir ülserin varlığına işaret olabilir. İltihaplanmadan kaynaklı olarak dolaylı yoldan köpeğin iştahında azalma, isteksizlik, akıntılı ağız suyu ve yoğun ağız kokusu fark edilebilir. Böyle bir durumda huzursuzlanan köpeğin ağız bölgesi oynatıldığında ağrı durumu oluşabilir.

Köpekte Ağız Yarası Tedavisi

Köpeklerde sıklıkla görülen ağız yarası ve kaşıntısı alerji durumunun başlangıcı olarak kabul edilebilir. Bu ileri boyutta ağız ülseri enfeksiyonu ile karşılaşabilmeye kadar giden bir süreci oluşturur. Böyle bir durumda en kısa sürede bir veteriner hekime götürülerek köpeğin içinde bulunduğu duruma dair bir alerji testi yaptırılır. Oluşan tahrişin giderilebilmesi adına veterinerin önermiş olduğu kremler kullanılabilir. Köpeğimin ağzında yara çıktı, sebebi nedir konusu farklı açılardan ele alındı. Sonuç olarak köpeğin iç ve dış etkenlerden kaynaklı olarak böyle bir süreci geçirmesi doğal bir durumdur. Besinlerde perhize gidilerek köpeğin sağlıklı bir şekilde tüketebileceği ürünler sunulmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli